Bilgi Zamanı

Aile İçi İletişim

Aile İçi İletişim
18 Ocak 2014 - 21:41 'de eklendi ve 3114 kez görüntülendi.

Aile içi iletişim nedir? Aile içi iletişim nasıl olmalıdır? Aile içi iletişimin önemi hakkında kısa yazı.

Aile içinde sağlıklı bir iletişimin olması yaşanılan sorunların birlikte atlatılması hususunda oldukça önemlidir. Ancak şunu ifade etmeliyiz ki aile içi iletişimi güçlü olmayan bir aileden çıkan kişiler ileride kendini iyi ifade edemez diye bir kural yoktur. Aile içi iletişimde önemli olan ailedeki huzur ortamının sağlanmasıdır. Huzur ortamının sağlanmasıyla birlikte kişiler birbirlerine güven duyar ve bu durum iş hayatlarına olumlu etki eder.

Çocukların ilk eğitimi aile ortamında başlar. Yani bir çocuk ilk öğrendiklerini anne ve babasından öğrenir. Bu yüzden kişinin çocukluk döneminde aile içi iletişim ortamının güçlü olması ileride çocuğun daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Eğer çocuk aile ortamında gerekli iletişimi edinemezse mutluluğu bulamaz. Bu yüzden mutluluğu dışarıda arar ve evden kopar. Sırf bu nedenden dolayı her yıl yüzlerce çocuk ailesiyle kavga ediyor ve evi terk ediyor. Daha sonra alkol ve uyuşturucu bağımlılığına giden süreç başlıyor. Yanlış arkadaşlıklar çocuğu yanlış bir geleceğe yöneltiyor ve bu durum ileride toplumumuzda büyük sosyolojik sorunların yaşanmasına neden oluyor.

Etkili bir aile içi iletişim, bizleri sorunlardan koruyacaktır. Çünkü ailenin mutluluğu toplumun mutluluğu demektir. Bu yüzden aile içi iletişime toplumca değer vermeliyiz.

aile-içi-iletişim1

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER