Bilgi Zamanı

Ahmet ALTAN İsyan Günlerinde Aşk Romanı ve Kişiler

Ahmet ALTAN İsyan Günlerinde Aşk Romanı ve Kişiler
06 Ocak 2013 - 12:06 'de eklendi ve 1438 kez görüntülendi.

Ahmet ALTAN İsyan Günlerinde Aşk Romanı, son yüzyılımızın en büyük siyasi facialarından olan Otuz Bir Mart olayının fonu üzerine kurulmuş ferdi ve sensüel hayatların anlatılmasıdır.

kitap

Hüseyin Hikmet Bey , Sultan Abdülhamit Han’ın doktoru Reşit Paşa’nın oğludur. Eşi Mehpare Hanım’m kendisini terketmesine dayanamaz intihar eder, ama başaramaz. Selanik’te bir hastahanede tedavi olur. İstanbul’a döner. Babasının ona hediyesi olan Hediye ile vakit geçirir. Mehpare ile olan aşkının avdetini bekler, eski günleri yakalamaya çalışırsa da kuruntulardan ve toplumun kendisine bakış tarzından zaman zaman bunalır. Reşit Paşa Sultan’ın sadık bendesidir, bütün ömrü onun yanında geçer, onunla hemhal olur. Padişah saltanatının , padişahlık kurumunun haşmetinin bittiğinin farkındadır. Bu yüzden ülkeyi idareye hevesli olan nesle zorluk çıkarmaz. Onların hamiliği altında bir padişahlığın anlamsızlığını vurgular. Romanda bi r despot, bir heyula , bir efsane , bir anlaşılmaz adam değil, zevkleri sıradanlıkları , duygulan, nefreti olan her gün gördüğümüz insanlardan biridir.Onu tahttan indirmeğe gelen dört uyruksuz ve kimliksiz adama üzülür. Hassas padişahı sadece tahttan indirmek değil,kahrından öldürmeyi tasarlamıştır, bu dört figüranın , oppozite menin rejisörleri Bu dört adamı binlerce adam içinden seçen anlayış uyruksuz ve kimliksizdir. Ahmet Altan’ın romanı Sultan’ı makul olarak tanıtan ender romanlardandır. Romanın ekabirler diyeceğimiz şahıs kadrosunun dışında kalan Reşit Paşa’nın oğluna hediye ettiği ve oğlunun da adını Hediye koyduğu güzel kızcağızdır. Bütün hayatı Hikmet Bey’in kabul etmesine bağlıdır, ama ne yazık romanın sonunda, gününü doldurmaya çalıştığı adamın yeni bir evliliğe adım atma hazırlıkları içindeyken terkedildiğini anlar ve intihar ederr. Mehpare Hanım Yusuf Efendi’nin ilk eşidir, ondan bir kızı olmuştur. İkinci eşi Hüseyin Hikmet’tir, ondan da bir oğlu olmuştur.Hüseyin Hıkmet’i terkeder Serez’ de Yunanlı eşi ile kalır. Mazisini de kimliğini de unutmuştur Osmanlı himayesinde gül gibi geçinen Yunanlılar birden bire yeni dönemde Türk düşmanı kesilince, gördüğü olumsuzluklar üzerine İstanbul’a döner. Mihrişah Sultan, Reşit Paşa nın kayda girmez, aristokrat eşidir, Sultan’a amansız bir şekilde düşmandır.Onun tahttan indirilmesi üzerine İstanbul’a döner, son derece mutludur, ama gördüğü kabalıklar ona eski günleri arattırır, tez elden Paris’e döner.

Şeyh Yusuf Efendi , Unkapanı’ndaki dergahında oturur. Olaylara karışmaz ama onları Hasan Efendi isimli bir zatla takip ettirir.

İstanbul’da ne cereyan ederse ertesi gün onları Hasan Efendi den dinler ve yorumlar yapar, sağlıklı düşünür, dinin bir kavga değil bir ilahi murakabe , uzlaşma ve sevgi aracı olduğunu öne sürer ve ona göre yaşar. Otuz Bir Mart Vakası’na bağlılarının katılmamasını sağlar. Geniş düşünceli, küçük hesaplan olmayan , insanların ruhsal tatmin sahilidir. Birçok insan onun telkinleri ile buhran ve bunalımlardan kurtulur ve hayat karşısında aktivite kazanır. İlk eşi Mehpare Hanım’dır, ondan bir kızı olur.

Romanın sonunda Sultan , Selanik’e taşınır , Reşit Paşa onunla gider, orada birlikte bir müddet yaşarlar, bir süre sonra Paşa ölür. Hüseyin Hikmet yeni evliliğe karar verincc Hediye intihar eder, onu ilk gün karşıladığı elbiseyi intihar ettiği yatağın kenanna koymuştur. Mihrişah Sultan Paris’e gider. Mehparc yalnız hayatını devam ettirir. İstanbul Otuz Bir Mart vakasını yaşar, Hareket Ordusu Selanik’ten gelir idareyi ele geçirir.

Roman Üzerine

İsyan Günlerinde Aşk romanı hem hacim, hem de muhteva yönü ile zengin bir romandır. Özellikle Otuz Bir Mart Vakası’nı anlattığı için yeni , ama dönemin birçok meselesine teması ile farklı bir tekrar sayılır.Romanın orijinal tarafi ferdi ve duygusal tarafin işlenişindeki şahsilik değil , tarihi olaylara ve kişilere, olayların nedenlerine getirdiği işleme tarzı ve yorumdaki yeniliktir.

Ahmet Altan İsyan Günlerinde Aşk adlı romanın konusu ve kişilerin özelliklerine dair kısaca bilgiler aktardık.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER