Bilgi Zamanı

Açık Tohumlu Bitkiler

Açık Tohumlu Bitkiler
11 Ağustos 2013 - 13:05 'de eklendi ve 1392 kez görüntülendi.

Açık tohumlular hakkında bilgi kısaca, açık tohumlu bitkiler nedir

AÇIK TOHUMLAR

(Biyoloji)

Gymnospermae adı da verilmektedir. Açık tohumlular adını almalarının sebe­bi tohum taslaklarından oluşan tohum­ların açıkta olmasındandır. Yani yumurta­nın döllenmesinden sonra meydana gelen tohumu, meyve yaprakları tarafından örtül­memiş bitkilerdir. Halbuki kapalı tohumlu­larda bunun için özel odacıklar gelişmiştir.

Açık tohumluların bir başka özellikle­ri erkek ve dişi organların farklı çiçekle-; rin üzerinde bulunmasındandır. Açık to­humlularda genellikle kozalak yapısı göze çarpar. Örtü yaprakları ya yoktur, ya da çok az gelişmiştir. Açık tohumlu bitkiler çoğunlukla odunsu ve ağaçsıdır. Açık tohumluların; göze çarpan en önemli özellikleri uzun ömürlü ve kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlar olmalarıdır. Jeolojik devirlerde açık tohumluların çok geniş alanlar kap­ladıkları sanılıyordu.

Açık tohumlu bitkilerin günümüzde görülebilen örnekleri kızsaçı (ginko), çöl­lerde rastlanan sadece iki yaprağa sa- hip olan uzun ömürlü Welwitschia mirabilis, süs bitkisi, Cycas, çamlar, porsuk, ardıç, köknardır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER