Bilgi Zamanı

AB’ye Vizeler Ne Zaman Kalkacak

AB’ye Vizeler Ne Zaman Kalkacak
10 Aralık 2013 - 19:30 'de eklendi ve 1325 kez görüntülendi.

AB vizeleri? Vizeler ne zaman kalkacak? AB ülkelerine seyahat kolaylaşacak. AB vizesinin kalkması için adımlar atıldı. Peki AB ülkelerine vizesiz seyahat ne zaman başlayacak? Tüm detaylar haberimizde.

Gerald Knaus yaptığı açıklamada Türkiye’nin Aralık 2015 tarihinden itibaren AB üyesi ülkelere vizesiz seyahat hakkından yararlanmaya başlayacağını açıkladı. Daha önce Doğu Avrupa ülkelerinin bu yoldan başarıyla geçerek şu an vizesiz seyahat hakkından faydalandıklarını, bu durumun Türkiye için de geçerli olabileceğini söyledi.

Ancak vizesiz seyahat hakkının verilmesi karşılığında Türkiye’den istenen reformların da kısa süre içinde hayata geçmesinin önemine vurgu yapan Knaus, 2015 yılına kadar bu reformların gerçekleştirilmesi halinde Avrupa Parlamentosu ve ülkelerdeki referandumun ardından vizesiz seyahatin mümkün olabileceğini söyledi.

Şu an AB üyesi ülkelerden İtalya, Polonya, Romanya, İsveç ve İspanya Türkiye’ye vizesiz seyahat hakkını desteklediği belirtiliyor. Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Macaristan, Letonya,Litvanya, Malta, Portekiz, Slovakya ve Slovenya vizesiz seyahat için evet oyu kullanacaklarının sinyallerini ulaştırdı. Almanya ve Fransa ise bu duruma çekimser bakıyor. Bu iki ülkeden birinin parlamentoda evet oyu kullanmaları halinde nitelikli çoğunluk sağlanacak ve Türkiye’ye vizesiz seyahat hakkı verilmiş olacak.

Türkiye’de şu an bir milyonun üzerinde yeşil ve gri pasaport sahibi var ve bunlar AB ülkelerine vizesiz seyahat hakkından faydalanıyor. Buna rağmen herhangi bir suistimal söz konusu değil. Ayrıca vizesiz seyahat ile birlikte Türk yatırımcıların Avrupa pazarında yatırım yapmasının kolaylaşmasıyla Avrupa’daki ekonomik durgunluğun düzeltilebilme ihtimali, kişi başına düşen milli gelirin ve Türkiye’nin yükselen ekonomisi Türkiye’nin vizesiz seyahat isteği konusunda elini güçlendiren sebeplerden bazıları olarak görülüyor.

AB’nin ikinci şartı ise Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanması. Buna göre AB ülkelerine Türkiye üzerinden kaçak giriş yapan mültecileri Türkiye geri çekmeyi taahhüt edecek. Böylece Avrupa Birliği mülteci sorununa çözüm getirmeyi planlıyor.

Uzmanlar vizesiz seyahate geçişle birlikte AB üyesi ülkelerden Türkiye’nin birliğe girişine soğuk davranan ülkelerin önyargısını kıracağını ve önümüzdeki süreçte müzakerelerin tamamlanmasıyla Türkiye’nin birliğe daha çabuk kabul edileceği tahmin ediliyor.

images-2

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER