Bilgi Zamanı

ABD, PYD’yi Terör Ögütü Olarak Görmediğini Açıkladı

ABD, PYD’yi Terör Ögütü Olarak Görmediğini Açıkladı
01 Mart 2016 - 6:00 'de eklendi ve 394 kez görüntülendi.

Suriye’deki savaş devam ederken, bölgedeki örgütler her gün birbiriyle çatışıyor, büyük güçler bölgedeki dengeleri değiştirmek adına sürekli olarak bölgedeki terörist grupları destekliyor.

Suriye’deki savaştan en büyük yarayı alan Türkiye’de aktif olarak faaliyetlerde bulunan PKK’nın, Suriye bölgesindeki uzantısı olan PYD ve YPG için Amerika Birleşik Devletleri, ”terörist örgüt olarak görmüyoruz” ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Washington’da düzenlediği basın toplantısında ABD’nin bu örgütlere olan desteğinin süreceğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde, konu ile ilgili olarak tepkisini gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”ben miyim senin ortağın, yoksa Kobani’deki teröristler mi” ifadelerini kullanmıştı. Konuyla ilgili olarak ABD tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin NATO ve ABD’nin müttefiki olduğunu ve bölgedeki konumu açısından önem arz ettiğini söyleyen Kirby, anlaşılamaz bir şekilde, PKK’nın uzantısı olan YPG ve PYD’ye desteklerinin süreceğini açıkladı. Kirby, IŞİD ile mücadele kapsamında bölgedeki Kürt güçlerinin önemli rol oynadığını ve bu bağlamda onlara silah ve mühimmat desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin bu konudaki endişelerini anladıklarını söyleyen Kirby, Türkiye tarafının da, kendilerinin de bu konuda birbirlerine yeterince açık olduklarını söyleyerek, arada görüş ayrılıklarının olmasının anormal olmadığını, ancak IŞİD ile mücadele noktasında böyle bir hamlenin yapılması gerektiğini, Türkiye ile müttefik olduklarını, ancak her zaman müttefikleriyle aynı şekilde düşünmek zorunda olmadıklarını kaydetti.

Kirby’ye, PYD ve YPG’ye verilen mühimmatların Türkiye’de ortaya çıkması hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine, bu konuda bazı haberler yapıldığını, ancak yaptıkları araştırmalar sonucunda bu tezi kanıtlayıcı bir delile rastlamadıklarını, rastlanması durumunda gereğinin hızla yapılacağını söyledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER