Bilgi Zamanı

ABD PYD’nin olduğu sayfayı erişime kapattı

ABD PYD’nin olduğu sayfayı erişime kapattı
25 Şubat 2016 - 22:49 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.

ABD, geçtiğimiz aylarda müttefiki olduğunu iddia ettiği Türkiye ile, PYD ve YPG noktasında büyük anlaşmazlıklar yaşamıştı. ABD tarafından yapılan ”PYD-YPG örgütlerini, terör örgütü olarak görmüyoruz” açıklamalarına Türk tarafından da sert tepkiler gelmişti. ABD Ulusal Terörle Mücadele Merkezi tarafından, geçmişte yapılmış PKK-PYD ilişkisinin kabul edildiğine dair bir değerlendirme, web sitesinden kaldırıldı. Amerikalı yetkililer, konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

 

Bu veriye göre, ABD’li yetkililerin de geçmişte, PYD’yi PKK’nın Suriye kolu olarak gördükleri anlaşılıyor. Anadolu Ajansı’nın 22 Şubat tarihli bir haberine göre, geçmişte ABD Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’ne ait bir internet sitesinde, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin örgütlenmesi olan PYD’nin, PKK’nın Suriye kolu olarak nitelendirildiği ortaya çıkarıldı. Ancak ilgili içerik, Amerikalı yetkililer tarafından kısa süre sonra erişime kapatıldı ve ortadan kaldırıldı.

Konuyla ilgili olarak ABD’li yetkililerden ise herhangi bir açıklama gelmedi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, bu konudaki soru sorulabilecek muhattabın ABD Dışişleri Bakanlığı olduğunu, kendisinin yorum yapma yetkisinin olmadığını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu durumdan haberdar olduğunu, ancak böyle bir değerlendirmenin olduğu bir dokümanı görmediğini söyledi. Toner, herhangi bir örgütün teror örgütü olarak tanımlanmasının ancak Dışişleri Bakanlığı’nca işletilen bir sürecin sonrasında olabileceğini, bu yüzden bir web sitesinde yapılmış bir tanımlama hakkında bilgisinin olmadığını ve bu konuda yorum yapma yetkisinin de olmadığını söyledi. Toner, ilgili içeriğin erişiminin ne zaman engellendiği ve ABD’nin PYD’ye bakışı konusunda bir değişikliğin habercisi olup olmadığı üzerine sorulan soruları ise yanıtsız bıraktı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER