Bilgi Zamanı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
05 Mart 2014 - 21:15 'de eklendi ve 1038 kez görüntülendi.

Dünya kadınlar günüyle ilgili kompozisyon, 8 mart dünya kadınlar günü hakkında kısa yazı paylaşıyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesi bir asır öncesine dayanmaktadır. 1908 yılının 8 Mart’ında ücretlerini alamayan yüzlerce kadın ABD’de büyük bir grev gerçekleştirmiş, bugünden sonra kadınların bu onurlu direnişi dünya çapında kutlanan bir gün olarak ilan edilmiştir.

Kadın ve erkekler fiziksel olarak birbirlerinden farklı olsalar da insan hakları bakımından birbirine eşit olmalıdır. Fiziksel özellikler insan haklarını belirleyen bir unsur değildir. Bazı toplumlarda kadınların bu hakları yerden yere vurulmakta, kadın ikinci planda bir meta olarak kullanılmaktadır. Kadına verilen önemin bu kadar düşük olduğu bir dünyada dünya kadınlar gününün varlığı bile yeterli değildir. Her toplumda kadınların ellerinde bulunan hakları kullanabildikleri zaman esas kadınlar günü o zaman başlayacaktır.

Kadınlar geçtiğimiz yüzyıllarda bir eşya gibi alınıp satılan, köle olarak kullanılan ve erkeklerin her türlü haklarını ellerinde bulundurdukları bir mal gibi kullanılmaktaydı. Zamanla evrensel insan hakları geliştikçe kadın haklarında da önemli gelişmeler yaşandı. Günümüzde önemli gelişmeler kaydedilse de yukarıda bahsedilen durumlar dünyanın pek çok yerinde günümüzde bile yaşanmaya devam ediyor. Bu nedenle kadınların onurlu mücadelelerini sürdürmesi ve bu mücadelede yanlarında erkeklerin de bulunması gerekiyor. Kadınlara yapılan haksızlıklar ve zulümler son bulmadığı sürece bu savaş devam edecektir.

Oysa ki kadın her türlü sıkıntılarına rağmen toplumun en değerli varlığıdır. Annedir, erkeği doğuran ve büyütendir. Evinin bütün zorluklarına sabırla katlanan kadına dinimiz büyük önem vermektedir. Cennet anaların ayağı altındadır diyerek bu önemini defalarca dile getirmektedir. Ancak dini yanlış yorumlayan bazı erkekler tarafından bu durum göz ardı edilmektedir. Yani özetle dinimiz kadına önem verirken erkekler bunu çarpıttığı için din suçlu kabul edilemez. Dinimiz kadınları korumak ve haklarını gözetmek üzerine kurulmuştur. Bu gerçekliği göz ardı edemeyiz.

indir (2)

Kadınlar Günü Hakkında Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER