Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

4+4+4 Eğitim Yasası Meclisten Geçti – Eğitimin Omurgası Tamamen Değişiyor 

Hem yasanın görüşüldüğü Meclis’te hem de meydan ve sokaklarda kavgaların yaşanmasına neden olan ‘4+4+4’ yasa teklifieğitimsistemini silbaştan yenileyecek. Sınırlı sayıda yasa maddesinde değişiklik öngörülmesine karşın sistemin omurgası tamamen değişecek. Yasa; 88’i CHP’li, 3’ü BDP’li olmak üzere 91 redde karşılık 295 AKP’linin oyuyla kabul edildi. MHP’liler yasanın tümü üzerinde yapılan oylamaya katılmazken, sadeceAdanaMilletvekili Ali Halaman çekimser kaldı.

Yasanın uygulaması şöyle olacak:

Zorunlu eğitim kaç yıl?

28 Şubat sürecinde uygulamaya konulan 8 yıllık zorunlu eğitim sona erecek. ‘4+4+4’ kademeli şekilde 12 yıllık eğitim uygulanacak. Liseler 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren zorunlu olacak.

Okula başlama yaşı kaç?

7 değil, 5 yaşını bitirmiş 6 yaşından gün almış çocuklar okula başlama yaşına gelmiş sayılacak. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, uygulamada okula başlama yaşını, 72 aylık çocukların zorunlu okula başlatılması, 60 ile 72 ay arasındaki çocukların ise ailenin de kararıyla başlatılması şeklinde yapacaklarını açıklamıştı. Detaylar yönetmelikle düzenlenecek. Eğitim sınıf öğretmenleri tarafından verilecek ve öğrencilere okuma-yazma, basit matematik ve çeşitli hayat bilgisi konuları ders olarak verilecek.

Yeni ilköğretim nasıl?

Düzenlemenin getirdiği en tartışmalı uygulama ilköğretim kademesinin kesintisiz olmaktan çıkarılması. Yasaya muhalefet eden kesimlerin, “Asıl amaç imam hatip liselerinin orta kesimlerini açmak” yönündeki eleştirilerine neden olan değişiklikle, ilköğretim iki kademeden oluşacak: 4 yıllık ‘ilkokul’ ve 4 yıllık ‘ortaokul.’ Ortaokullar, ilkokullarla aynı binada eğitim yapabileceği gibi bağımsız bir lisenin bünyesinde de olabilecek. Ortaokullar da kendi içinde ‘imam hatip ortaokulları’ ve diğer ‘ortaokullar’ diye iki şekilde olacak.

Ortaokul eğitim nasıl?

Ortaokullarda öğrencilere ortak derslerin dışında ‘seçmeli ders paketleri’ sunulacak. Öğrenciler ilgi duydukları alana göre seçmeli dersler alacak ve liseye yönlendirilecek. Talim Terbiye Kurulu özel seçmeli dersler hazırlığını haziran ayına kadar tamamlayacak.

Ortaokul kademesinin adeta ‘eti kemiği’ denilebilecek seçmeli dersleri üzerinde Talim Terbiye Kurulu’nca çalışmalar yürütülürken, bakanlık bürokratları, seçmeli derslerde, ortaokulların bünyesinde yer alacağı liseler türünün belirleyici olacağını ifade ediyor. İmam hatip lisesi bünyesinde olan bir ortaokulda bu lisenin seçmeli dersleri, meslek lisesi bünyesinde açılacak bir ortaokulda ise meslek dersleri ağırlıklı seçmeli olacak. Bakan Dinçer daha önce seçmeli ders kapsamında farklı dinlerin de ders olarak okutulabileceğini, Aleviliğin ayrı bir ders olarak verilmesine karşı olmadığını dile getirmişti. Buna karşın yasa düzenlemesinde Genel Kurul aşamasında yapılan değişiklikle, seçmeli iki ders Milli Eğitim Bakanlığı’nın inisiyatifine bırakılmadan kesinleştirildi. Yasaya göre, tüm ortaokullar ve liselerde Kur’an ve Hz. Muhammed’in hayatı seçmeli ders olacak. Kur’an derslerine öğrencilerin başları kapalı şekilde girme zorunluğu nedeniyle ilköğretimin ikinci kademesinin (ortaokul) ilk yılı olan 5’inci sınıftan itibaren öğrencilerin derste türban takmasının yolunun açıldığı eleştirileri yapılıyor.

Üniversiteye girişe etkisi

YÖK geçen yıl farklı katsayı uygulamasını kaldırmıştı. Okulların başarı puanı temelinde hesaplanan AOBP yerine, öğrencinin bireysel başarısını ön plana çıkartan ortaöğretim başarı puanı (OBP) üzerinden puan hesaplanacak. Yasayla meslek lisesi kökenli adaylara, kendi alanlarına ilişkin tercihleri halinde verilen ek puan da sonlandırıldı.

Fatih Projesi denetimsiz

Yasanın öngördüğü düzenlemeler içinde en çok tepki çekenleri arasında kamuoyunda ‘tabletli eğitim’ olarak bilinen Eğitimde Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesiyle ilgili. Eğitimde teknolojinin kullanımının arttırılmasını öngören proje kapsamında 2015 yılına kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri, Kamu İhale Kanunu (KİK) hükümlerine tabi olmayacak. Projenin toplam maliyetinin, tamamen yaygınlaşması halinde 20 milyar doları bulacağı ifade ediliyor.

Vazgeçilen iki düzenleme

Yasanın teklif halindeki ilk şeklinde yer alan iki düzenleme tepkiler üzerine komisyon aşamasındayken düzeltilmişti. Teklifte, bakanlar kurulu’nun ikinci dört yıl kapsamında belirleyeceği kimi programlardaki öğrencilerin örgün eğitim dışına çıkabilmesi, yani okula gitmeyip evinden açık öğretim yoluyla eğitimini tamamlayarak diploma alması öngörülüyordu. Bu düzenlemenin, ailelerin çocuklarını okula göndermemesine, dolayısıyla da ‘çocuk gelin’lerin atmasına neden olacağı ifade edilerek tepki gösterilmişti. Teklifte, çıraklık yaşını 14’ten 11’e çeken düzenlemeden de vazgeçildi.

Metiner’le 4+4+4 hatırası

AKP’liler Meclis’te kavga gürültü arasında kabul edilen ‘4+4+4’ yasasını, oylamanın ardından hatıra fotoğrafları çekerek kutladı. İktidar partisi vekilleri yasa dolayısıyla birbirlerini tebrik ederken, fotoğraflarda kavganın odağındaki isimlerden Mehmet Metiner (soldan üçüncü) de yer aldı.

Kuliste BDP’lilerle Erdoğan sohbeti

Meclis’te önceki gece ‘4+4+4’ görüşmeleri sürerken, bir ara BDP’li Sırrı Süreyya Önder, Sırrı Sakık, Adil Kurt, kuliste AKP’li Salih Kapusuz ve Abdulkadir Aksu ile çay içti. Bu sırada, İran seyahatinden dönen Başbakan Erdoğan sürpriz bir şekilde Meclis’e geldi. Kapusuz “Hoşgeldiniz, biz de arkadaşlarla müzakere ediyorduk” diyerek BDP’lileri gösterdi. Sohbet sırasında masaya simit gelince Erdoğan espirili şekilde, “Simiti Sırrı Bey’in (Sakık) gittiği yerden alın” dedi. Bu sırada AKP’li Nimet Çubukçu’yu gören Erdoğan, “Yeni mi geldin” diye sordu. Çubukçu “Hayır” derken, BDP’liler “Biz şahidiz, burada” dedi. Önder “Ancak İdris Naim Şahin tüyüyor. Benden söylemesi. Siz yokken hiçbiri yoktu” diye espri yapınca Erdoğan güldü.

‘28 Şubat silindi’

Başbakan Erdoğan, yasanın geçmesinin ardından ise AKP Genel Merkezi’nde milletvekillerine teşekkür yemeği verdi. Konuşmasında muhalefeti sert bir dille eleştiren Erdoğan, “28 Şubat’ın son izini, 28 Şubat’tan 15 yıl sonra geri dönmemek üzere tarihin tozlu raflarına gönderdik. Sizler bugün 28 Şubat’ın son izini sildiniz” dedi.

Milletvekilleri gece yumrukla konuştu

‘4+4+4’ düzenlemesinin Genel Kurul’da 27 Mart salı günü başlayan görüşmelerine son nokta dün yine kavgayla konuldu. Sabaha karşı saat 03.00’te, AKP’li Mehmet Metiner, kürsüde konuşan CHP’li Veli Ağbaba’ya saldırdı. Birleşime verilen arada da CHP’li Engin Özkoç ile AKP’li Enver Yılmaz da birbirinin üzerine yürüdü.

‘Silahla gireriz’

Ara sonrasında CHP’li Muharrem İnce, Meclis’te çıkan her üç olaydan birinin Metiner ile ilgili olduğunu belirterek, kınama cezası istedi. İnce, “İriyarılar kümeleniyor hemen. Buna devam ederseniz Genel Kurul’a silahla gireriz” dedi. MHP’li Mehmet Şandır da “Metiner’de bir arıza var. Kusura bakmasın” diye konuştu. AKP’li Nurettin Canikli de, olayın herkesi üzdüğünü belirterek, “Elbette kınıyoruz” dedi. Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut da kınama cezası teklif etti. Ancak teklif AKP’lilerin oylarıyla reddedildi. CHP’li Ağbaba konuşmasına devam etmek için kürsüye gelirken, CHP ve AKP’liler arasında yeniden tartışma çıkınca, oturuma yeniden ara verildi. Ancak aradan sonra da tartışmalar devam etti. Birleşim saat 04.01’de kapatıldı.

Tartışmalar dün de sürdü. Yasanın okullarda dağıtılacak tabletlerin alımına ilişkin maddesi görüşülürken CHP’liler ‘Yiyin efendiler yiyin’, ‘Laiklik demokrasinin teminatıdır’, ‘Burada yetim hakkı yiyorlar’ yazılı dövizler ile AKP’li Mehmet Metiner’in Emine Erdoğan’ın önünde eğilmiş fotoğrafını havaya kaldırdı ve salonu terk etti

4+4+4’ün kabul edilen ilk 14 maddesi ve Haberin Videosu :

TBMM’de görüşülen 4+4+4 yasa tasarısına verilen önergenin kabul edilmesiyle ortaokul ve liselerde Kur’an eğitimi ile Peygamber’in hayatı seçmeli ders olacak, imam hatiplerin orta kısımları açılacak.

TBMM Genel Kurulu’nda, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran yasa teklifinin ilk 14 maddesinin kabul edilmesi ile Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hayatı ortaokullarda seçmeli ders oldu. Yasa ile 28 Şubat’ta kapılarına kilit vurulan İmam Hatiplerin orta kısımlarının önündeki engel de kalmış oldu.Kesintisiz 8 yıllık ilköğretim tarihe karışırken, ilk ve ortaokul kademeleri geldi.

8 yıllık kesintisiz eğitim bitti

Salı günü Genel Kurul’a gelen 26 maddelik kanun teklifi iki bölüm olarak ele alındı. Dün itibariyle ilk bölümün 14 maddesi Genel Kurul’da kabul edilerek yasalaştı. Zorunlu eğitim yaşı 6 olarak kabul edilirken, mecburî ilköğretim çağı 5 yaşın eylül ayının sonunda başlayacak, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bitecek. 28 Şubat sürecinde uygulamaya konulan 8 yıllık zorunlu ilköğretim uygulaması da kaldırıldı. Bunun yerine ilkokul ve ortaokul uygulaması kabul edildi. 14. maddeye göre ise meslek lisesi mezunlarına üniversite giriş sınavında verilmesi öngörülen yüzde 4’lük ek puan tamamen kaldırıldı.Görüşmelerde asıl sürpriz 9. maddede yaşandı.

İHL’nin orta kısmı açıldı

AK Parti ve MHP 9. madde üzerinde iki önerge verdi. Kabul edilen önergeyle yasa bu şekliyle çıkarsa 28 Şubat kararlarıyla orta kısımları kapatılan İmam Hatip okullarının orta kısımları yeniden açılırken, Kur’-an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz’in hayatı ortaöğretim kurumlarında seçmeli ders olarak okutulacak.

Milletin talimatı yerine geldi

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, önergeyle ilgili “Milletimizin talimatını yerine getirdik” dedi. Canikli, CHP sıralarından gelen “Alevilik dahil mi?” sözleri üzerine “Elbette o da. Kesintisiz 8 yıllık eğitim dayatması gibi olmadığı sürece, tercihe dayalı bir sistemin neresi yanlış? Hangi inançtan eğitim verilmek isteniyorsa sistem buna müsait. Vatandaşın düşüncelerini dikkate alan bir uygulamadır” diye konuştu.

İŞTE O 14 MADDE :

5 yaşını bitiren okula başlar

MADDE 1 Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubunu kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yıl sonu biter.

MADDE 2 İlköğretim; 4 yıl süreli ve zorunlu ilkokul ve ortaokuldan oluşur.

MADDE 3 İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokulların bağımsız kurulması esastır. Ancak şartlara göre liselerle de kurulabilir.

MADDE 4 Büyüklüğüne’ ibaresi ‘ilkokul ve ortaokullar birlikte veya ayrı oluşlarına, büyüklüğüne’ şeklinde değiştirildi.

MADDE 5 Gelirler, il özel idarelerince, ortaöğretim kurumlarının arsa temini, bina, bakım, onarımı ve diğerihtiyaçlarının karşılanması için de kullanılır.

MADDE 6 İlköğretim 5,6,7 ve 8. sınıflarında eğitim görenler eğitimlerini bu kurumlarda tamamlar.

MADDE 7 Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter.

MADDE 8 İlköğretim; ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulacak. Ancak imkan ve şartlara göre, ilkokul, ortaokul veya liselerle birlikte de kurulabilir.

MADDE 9 “İlköğretim kurumları; 4 yıl süreli ve zorunlu ilkokullar ile 4 yıl süreli ve zorunlu farklı programlar arasında tercih imkanı veren okullar imam-hatip okullarından oluşur. Ortaokul ve liselerde Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatı, seçmeli ders olarak okutulur.

MADDE 10 “Ortaöğretim, ilköğretime dayalı, 4 yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, meslekî ve teknik öğretim kurumlarının tümünü kapsar. Bu okulları bitirenlere ortaöğretim diploması verilir.

MADDE 11 Zorunlu ortaöğretim 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanır. Bakanlar Kurulu uygulamayı bir eğitim-öğretim yılı ertelemeye yetkilidir.

MADDE 12 Mesleki Eğitim Kanununun 18. maddesinde yer alan “yüzde onundan fazla” ibaresi madde metninden çıkarıldı.

MADDE 13 ‘8 yıllık kesintisiz ilköğretim’ ibaresi ‘ilköğretim ve ortaöğretim’ şeklinde değiştirildi.

MADDE 14 Meslek lisesi mezunlarına üniversite giriş sınavında verilmesi öngörülen yüzde 4’lük ek puan tamamen kaldırıldı.

Peki 4+4+4 Eğitim Sistemi nedir ?

4+4+4 Eğitim Sistemi nasıl uygulanacak 4+4+4 Eğitim Sistemi hakkında bilgiler son durum

4+4+4’ün ilk 4’üne diploma yok!

4+4+4'ün ilk 4'üne diploma yok!Türkiye’nin ana gündemlerinden biri olan zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa teklifi meclisten geçerek yasalaştı. İşte 4+4+4’ün tüm detayları

EĞİTİMDE SERTİFİKA DÖNEMİ

* İlköğretime başlama yaşı 6’ya çekiliyor. Oyunadayalı eğitim verilecek

* İlk 4 yıl ilkokul, ikinci 4 yıl ortaokul, üçüncü 4 yıl lise olarak düzenlendi

* İlkokuldan ortaokula geçilirken diploma değil sertifika verilecek

* Ortaokulda 3 seçenek var: Düz, mesleki ve teknik, imam hatip

* Liseye geçişte seviye sınavı yok. Yeteneklere göre yönlendirme olacak

* Liseden mezun oluna kadar kademeler arası geçiş mümkün

Gözler Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak oylamaya çevrildi. 28 Şubat sürecinde getirilen 8 yıllık kesintisiz eğitimi kaldıran yeni uygulama ile eğitim sistemi daha esnek hale gelecek. Böylece öğrencilere hem okullar arası hem de bölümler arası serbest geçiş imkanı tanınacak.

Milli Güvenlik Kurulu’nun 28 Şubat bildirisinde, yer verdiği 18 maddenin üç tanesi eğitim sistemiyle ilgiliydi. Siyasi iradeye tavsiye niteliğinde olan MGK bildirisinin ardından dönemin hükümeti, eğitim sisteminde köklü değişikliğe giderek eğitimi zorunlu 8 yıla çıkartmıştı.

Komisyondan geçen 26 maddelik yasa teklifi ile birçok yenilik hayata geçecek. İlköğretim başlama yaşı 6’ya çekilirken, ortaokul öğrencileri Talim Terbiye Kurulu’nun belirlediği seçmeli dersleri tercih edebilecek. Lise çağındaki öğrenciler İmam Hatip Lisesi’ni tercih etmeleri durumunda fen ağırlıklı veya mesleki ve teknik bölümler ile alakalı seçmeli dersleri alabilecek. 2013-2014 eğitim döneminde devreye girecek olan yeni eğitim sistemiyle, öğrenciler seçmeye dayalı değil, bilgi ve yeteneğe bağlı eğitim modeli ile tanışmış olacak.

28 Şubat Post Modern darbenin ürünü olarak halen devam eden 8 yıllık zorunlu eğitim yasa teklifiyle 12 yıla çıkartılıyor. 8 yıllık eğitimde lise zorunlu değilken yeniuygulamada zorunlu oluyor. Kesintili ve zorunlu olarak 4+4+4 şeklinde 12 yıla çıkartılan eğitim sisteminde ilk 4 yıl ilkokul, ikinci 4 yıl ortaokul, üçüncü 4 yıl lise olarak düzenlendi.

Yeni Eğitim Sistemi Okula Başlama Yaşı Belli Oldu ! Haber İçin Tıklayın

İLKOKULDA YETENEK AVI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde direttiği ancak Muhalefetin tepkisi nedeniyleokul öncesi eğitim yeni sisteme dahil olmayacak. Bunun yerine okul öncesi eğitim teşvik edilerek bu yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 100’e çıkartılacak.Okula başlama yaşı 6 olacak. Özellikle ilkokul çağındaki öğrencilere okuma, yazma, kavrama ve oyuna dayalı bir sistem ile eğitim verilecek. İlkokulda öğrencinin yeteneklerini keşfettirici bir sistemi benimsenecek. Öğrencinin her dersine yine sınıf öğretmeni girecek. Böylece öğrenci ortaokula geçerken öğretmeni ve ailesinin yardımıyla yeteneğini keşfetmiş olacak.

SERTİFA İLE KAYIT

Öğrenci ilkokuldan ortaokula geçtiğinde ise diploma yerine sertifika verilecek. Öğrenci bu sertifika ile ortaokula kaydını yaptırabilecek. Zorunlu eğitim nedeniyle ilkokulda verilen sertifika, diploma yerine geçmeyecek. Aileler ilkokuldan sonra çocuğunu okula göndermezse elindeki sertifika ilkokul mezunu olduğunu göstermeyecek.

SEVİYE SINAVI YOK

Ortaokul öğrencilerine ise 3 seçenek sunulacak. Bunlardan birisi düz ortaokul olurken diğerleri mesleki ve teknik ortaokul veya imam hatip ortaokulu olacak. Düz ortaokula giden öğrenci matematik, Türkçe veya fen gibi zorunlu olarak aldığı derslerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun belirlediği seçmeli dersleri de alabilecek. Öğrenciler liseye geçişte ise artık seviye belirleme sınavına girmeyecek. Bunun yerine yeteneklerine yatkın olan bölümler belirlenerek öğrenci doğru liseye yönlendirilecek. Burada ortaokulda aldıkları seçmeli dersler etkin rol oynayacak.

LİSEDE OKUL DEĞİŞTİRME İMKANI

Öğrencinin karşısına ortaokulda olduğu gibi lisede de esnek eğitim modeliçıkacak. Öğrenciler yine lise de 3 farklı seçenekle eğitim alabilecek. Öğrenci düz ortaokula, imam hatip veya mesleki ve teknik ortaokula gitmiş ise bu okullaralisede de devam edecek. Ancak diğer okulları tercih ederse oralara da geçiş yapabilecek. Öğrencilere liseden mezun oluncaya kadar kademeler arası geçişlerde sertifika verilecek. Öğrencinin istemesi durumunda ortaokuldan sonra açıköğretim lisesine devam edebilecek.

AÇIKÖĞRETİMDE SINIRLAMA

Ancak açıköğretim lisesine devam edebilecekler de yeni sistemde sınırlandırıldı. Bu liselerde okuyanlar istisna olacak. Özürlüler gibi dezavantajlı gruplar ile üstünzekalıların içinde bulunduğu kişiler açık öğretimden yararlanabilecek. Kimlerin açık öğretime devam edebileceğine Bakanlar Kurulu karar verecek.

4+4+4 Eğitim Sistemi ne zaman uygulanacak.

Kaynak: AA

Kategori: Yaşam

292 Yorum Yapılmış.

 1. nazmi diyor ki:

  11. sınıftaydım okulu bıraktım acaba bı ceza odermkyım?

 2. mehmet diyor ki:

  ben okumak istemiyorum

  • Fırat diyor ki:

   8.sınıfta yada lisede kac not düşük olursa kalıyoruz proje kurtarırmı yetenek sınavı nasıl?

  • ibrahim diyor ki:

   bugunun tarihi 23.11.2013 ben 8 sınıfa gidiyorum lise gitmezsem ne olur 8.ci sinıf diploması verirlermi

  • muhamet diyor ki:

   yav tamamda 12sene zorunluysa o zaman lise puanlarının düşmesi lazım deyilmiyiyav lise puanları düşerse liseye gideriz derslerimiz kötüyse puanımız kurtarmıyosa napalım zorunlu diyosunuz hangi lise alacak düşük puanla
   bizi hadi sölen

 3. şevval su diyor ki:

  bence karışık bir sistem olmuş /30 unu bizim karne ortalamlarından alıcaklarmış /70 şide sınavlar çok karışık bence

 4. şizofren diyor ki:

  geçen sene sınıfta kaldım bu sene sınıf tekrarı olarak okuyorum 17dersimiz var 6zayıfla sınıfı gecersin diyenler var ama hocalarımız 4+4+4 sistemi sadece açık öğretim için geçerli sizin için değil diyorlar özel öğretmenimde yok öyle bişey sizi kandırıyolar diyor okuldaki hocalarımz bütün derslernz 2 olsun gecersnz diyorlar ama not ortalamasnn da 85 olması gerekiyormus bütün derslerm 2 olursa not ortalamam 65 oluyor gecen seneki arkadasmda 72ile tesekkür aldı suan öyle bi durumdayımki anlatamam lütfen detaylı bir sekilde gercek bilgisi olan birisi acıklayabilirmi bana bu konuyu lütfen ..

 5. ahmet çetin diyor ki:

  hele bide pisleğe başalyıncada hayat biter oo çoçuğa kalma olsa bile i.h.l lisesinde olamsın çünkü her okul i.h.l lisesi gibi deil çünküi.h.l lisesi hem namaz hem kuranı kerim okunuyo çok sevap oluyo ondan kalma olmazsın ne olur kalam olmasıln
  :(

 6. ahmet diyor ki:

  lisede kalma olmasn ama öğrenci var denilsin çünkü ozaman çalışr dderse herkes çalışırız ama kalam yok derlerse kımse çalşmaz ondan kalma vardesinler eğer bi çoçk okulda kalırsa oo çoçuk gurununu yitirir yitirincde her pisleğe başlar yani

 7. ahmett diyor ki:

  Arkadaşlar okul sıkıcı bir yer fakat önerim var.sıkilmamaktir.kendinize arkadaş bulun sıkılmaniz. I önleyin.malisef eğitim sistemi çok yanliş.arkadaşlar sorun su. Sınıfta kalmanın olması. Lisede sınıfta kalmak kesinlikle olmamalı neden derseniz. Öğrenci oraya eyitim için gitmiş alilesinin beklentisi var. Çocuğun pskolojisi var siz sınıfta kalmayı yaparak sadece vakit kaybı yaparsınız. Bu öğrenciye hiç birşey kazandırmaz. Hem öğrencinin psikolojisini bozar. Kendini eksik hisseder diğer öğrencilerden. Zaten liseyi bitiremeyen dışardan okuyup onun bunun yardımıyla bitiriyor.Fakat öyrenci liseden okuyup bitirmek istiyor 1 yıl sınıfta kalsanız 1 yıl geciktiniz demektir.o yüzden kesinlikle sınıfta kalma kalkmalidir. Zaten lise mezunları iş bulamıyor. Üniversite önemli.Bu yüzden eğer amaç okuyanın oranını düsürmekse ki niyet bu olmasa gerek zaten lise mezunu iş bulamıyor. Bu büyük yanlısı kaldırılması lazım. Lisede sınıfta kalma kalkmalidir. okul kampanyaları var madem devlet insanlarin okuma düzeyinin artmasını istiyor o halde sınıfta kalma okuyan sayısını azaltır ozaman niye sınıfta kalma var anlamış deyiliz. öyle insanlar gördümki geçer not. 45 se. Adam sinavdn 35 almış ve oskocaman yılı bidaha tekrar etmiş. Yazık değilmi. 10 puan için sınıfta kalınıyor. kesinlikle sınıfta kalma tamamen kalkmalidir.

 8. Ömer diyor ki:

  Gencler gencler dıyorumki zaman deişti bizimzamanımızda
  Okullarda insanların o kucucuk akıllarına daha cocukken
  Kemalist kominist darvinist mataryalist anlayısı empoze edıliyordu
  Bunların bası kemalızımdir devlet eliyle siyonist sistemi uygulanıyordu
  Gurur ve aslımız olan ejdadımızı cumhurıyet doneminden sonra
  İnsanlarımızı asimile ettiler tarıh kitaplarından dünyada bidönemi
  Acmiş bidönemi kapamiş atalarımızı yok sayıp ataturkculuk adıaltında
  Tek ata ataturk o olmasaydı gibi siyonist yaklasımlarla insanları
  Zeyırledıler ama artık zaman deişiyor allahın izniile bu sistem cökmek üzeredir
  Bu egitim sistemi bunun parcasıdır herkeze ramen durusunuzu
  Bozmayın yenı nesıl bu sistemin insanı olmıyacaktır.

 9. hayat diyor ki:

  evet tabikide var eyer aileni şikayet edersen devlet seni ailenin yanından alır kendisi okuturr

 10. GOKHAN ORTA diyor ki:

  Bu egitim sistemi bu zamanda yapılabılecek en iyi egitim sistemidir evet dogru okumak ıstemeyen kişiler var ama ATATURK”Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz” bu devlet ataturk ılke ınkılaplaruna gore hareket etmektır

 11. yusuf kuş diyor ki:

  arkadaşlar lisede sınıfta kalma varmı yok mu ?????
  lütfen cevap yazın :D

 12. İlayda diyor ki:

  Ben 7. sınıfa gidiyorum . Anlamadığım şu ben liseye SBS ile mi yoksa diploma puanı ile mi geçicem ? Ayrıca 4+4+4 biraz saçma . Lütfen biliyosanız cevaplayın . Dersleri zor ona göre kendime çalışma raporu çıkarmam gerek . Şimdiden çok teşekkür ederim :)

  • Beyza diyor ki:

   Bende 7. sınıfım hala merak içindeyim heralde SBS yerine STS olcaz oda fazla etkilemiycek .

 13. halit durmuş diyor ki:

  kızım orta öğrenimini bitirdi liseye gitme mecburiyeti varmı

 14. erkan eryılmaz diyor ki:

  daha 5 yaşınsaki çocuk kendi tuvaletini yapamazken.. öğretmenler okulda tuvalet eğtimimi vercekler. nasıl bi sistem bu

 15. mahmut diyor ki:

  bu sistemde kaç gün devamsızlıkla sınıfta kalınıyor ?

 16. bdfgy diyor ki:

  beni okulagöndermiyorlar bu ne bicimzorunlu

 17. Hitler diyor ki:

  Yahudilerden nefret ediyorum

 18. Yusuf diyor ki:

  Arkadaşlar 4+4+4 sisteminde tatiller nasıl olacak bilgi werir misiniz yaz tatili kalkmış galiba blgi werirseniz teşekkür edderim

 19. enver diyor ki:

  ben 2011-2012 yılından lise 1 ilk dönemden okulu bıraktım acaba banada vuruyomu 4+4+4 lütfen acele cevap bekliyorum

 20. mehmet diyor ki:

  Ben bu sistemi çok beğindim

 21. beter diyor ki:

  yhu arkadaşlar ben 10 sınıfta kaldım 4+4+4 banada yansırmı okula tekrar devam etma şansım varmı bilgisi olan arakdaşlar yazarsa sevinirim kolay gelsin

 22. ayşegül diyor ki:

  ya bu sıstem lıse 3leri ne kadar kapsıyo universteye gırışı ne kadar tkıleyecek?

 23. Enes Karaca diyor ki:

  5.sınıflar ve diğer ortaöğretim sınıfları tablet alabilecek mi ?

 24. ahmet diyor ki:

  2012 eylül ayında sınıfta kalanlar geçecek mi?

 25. Murat diyor ki:

  Anladığım kadarıyla üniversiteye giriş için için diploma notunuz etkili olucak. Yani diyelim ki Marmara Üniversitesi Hukuk bölümüne girmek istiyorsunuz. Bunun için Diploma ortalamanızın 80 olması gerekiyor ve sizinkisi 83. Puanınız yeterli tamam ama üniversitelerin puanla alıcağını sanmıyorum. Puanınız yettiği taktirde sizi üniversitenin hazırlamış olduğu bir sınava sokacaktır. Yani eğer benim anladığım gibiyse işimiz daha zor.

 26. lütfiye diyor ki:

  suan 10 sınıfta kaldm 4+4+4 cıktı gecermiyim kalırmıyım nolur cevaplayınn :(

 27. arda diyor ki:

  ben şuan lise 1 de kaldım ve bu sene 4+4+4 sistemi cıktı 8. sınıftan gelenler için mi uygulanıyor bu kanun bnde faydalanabilir miyim ? bunun için 5 zayıfım var bu 4+4+4 banada vuruyor mu ve sınıfı geçtim mi yoksa tekrar mı yapıcam çok önemli bi soru cevaplarsanız sevinirim

 28. oktay diyor ki:

  velisi liseye göndermese ne ceza alaçak velisi ..

  • Adınız ... diyor ki:

   arkadaşım şimdi gndermessen açık öğretimden okutabliosun o daha iyi olur çok para cezası yersin eğer göndermediiğin taktirdede hapis cezası bile war…

 29. mehmet diyor ki:

  2011 2012 yılında 8i bitirenler zorunlu eğitime devam edecekmi

 30. gece diyor ki:

  hani sizin ipodunuz hani bide söz verdim diyolar ne saçmalık asla imam hatip derslerine girmiycem eğer hocalardan bir zorlama gelirse direk mili eğitime şikayet edicem bu da bir gerçek

 31. özlem diyor ki:

  anlayamadığım şu benim şimdi,ben ocuğumu ilkokula gönderdimmi okuldan alıp 2.4+olan ortaokula göndermeyebilirmiyim yani?

 32. Meltem diyor ki:

  Arkadaşlar bu 4+4+4 sistemi ortaokul öğrencileri için müthiş bir şey . Seviye sınavlarına girmeyeceksiniz yetenekleriniz doğrultusunda yönlendirileceksiniz . Fakat üniversite konusunda beni aydınlatabılecek biri varmı ?

  • bir dost diyor ki:

   üneversiteliler için 1. öğretimin harcı kaldırıldı ve başka bir değişiklik olmadı.

  • Yusuf diyor ki:

   Meltem Ablacım Ben 8.sınıftayım ne gibi avantajları war bu sistemin daha ayrıntılı bilgi werirsen sewinirim lütfen.

 33. merve diyor ki:

  ya arkadaşlar 4+4+ olduğuna gore ben hiç bişey anlamadım 4de giderken 6 yamı geçmiş oluyoruz bunu bilen cevap yasın lütfen

 34. berk diyor ki:

  Abi ben bişe sormak istiyorum ben şimdi 7. sınıftan 8. sınıfa geçtim ben bu sisteme dahilmiyim yani sbs kalkıcak onun yerine yeteneklerimze göre bir liseye mi yönlendirilicez yani ?

 35. eLif iLhan diyor ki:

  ßence bu uyquLama çoK ama çoK saçma amaç avrupaya ayak uydurmak onlar gibi olmak

 36. Öğrenci diyor ki:

  Bence 4+4+4 çok iyi oldu. Çünkü ben de dahil bir çok kişinin dersleri çok iyi olsada sınava girince iyi bir puan alamıyor bu konuda ve diğer konuarda çok iyi oldu. Ben çok beğendim bu yeni yasayı. :D :)

 37. şefaaddin açar diyor ki:

  bence çok mantıksız bir karar eğer kuran kurslarına ilk 4 den sonra gitmek isteyecek olan birine sadece tanınan hak 1 yıl ve bu 1 yıl içerisinde hafızlık yapma imkanı çok bu yüzden bu maddenin anayasaya giderek en azından 2yıla çıkarılması gerektiğini düşünüyorum…

 38. gokalp diyor ki:

  Abi ben şimdi 10,sınıftan 11,sınıfa geçtim erken mezuniyet beni ilgilendiriyor mu ? ben araştırdım 10,sınıf sonunda 11,e geçen öğrencilermiş sanırım yardım ederseniz sevinirim ??

 39. öğrenci diyor ki:

  bence bu uygulama çok kötü öyle dersler varki bizlerle ilgisi alakası yok.!!!

 40. Hale diyor ki:

  Allah, zamanin sartlarina gore onlara liderler verirmiş…… Şuanki bu sistemin iyi yada kotu sonuclarini yasayip gorucegiz…. Benim kizim 68 aylik oluyor gitmesini istemiyorum ama kaderinde erken gitmek varsa İnşallah onun için hayirlisi olsun…şikayet yada kizmak yerine iyi olmasi icin dua edip iyi dusunelim … İnsanin Rabbini bilmesi onu kuldanda utanan saygili biri yapar… Son zamanlarda özellikle gençlerde görmedigimiz!!!!

 41. merve özkul diyor ki:

  Ortaokul ve liselerde Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatı, seçmeli ders olarak okutulur. Bu nedir ya? Bu kanunun amacı ne? Uyuyan türk halkı uyan artık!İnsanlara din adı altında sömürgecelik uygulayan bu devlet bazı insanları hep kandırabilirsiniz.Tüm insanları bazen kandırabilirsiniz ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız!Biz çocuklarımızı öyle ilimle ve bilimle yetiştirmek istiyoruz!Liselerimizi dindarlaştırmayın.İhtiyacımız olan din zaten ailemiz ve camiler tarafından karşılanmaktadır.Devlet bize din değil ilim sun!Türkiye’deki cahil kesimin bilgiye ihtiyacı var.Ülkemizdeki insanları etnik yapı,kken ve dinleriyle sınıflandırma!İnsanlarımıza nefret aşılama!Unutma ki toplum iktidarın değil,iktidar toplumun istediklerini önemsemelidir!

  • Evren diyor ki:

   Uyutulan Turk halki arti uyandi Merve hnm. Darvinist,kominist,ateist, dayatmaci zihniyetler tamamen Allah’in izniyle ortadan kalkiyor. Kuran ve Hz. Peygamberimizin hayati bircok ders arasindan sadece iki secmeli ders. Zamaninda maymundan geldigimizi gercekmis gibi bize anlatan materyalist, kominist, ateist olan ilimden, sorgulamaktan yoksun zihniyetlerin hazirlatip bize zorunlu olarak okuttuklari tarih ve biyoloji gibi temel dersler degiller. Kuran-i Kerim sadece raflarda durmasi adetten olan bi sembol degil ya da sadece camiilerde okunmasi gerekli bir kitap degil tam tersine herkesin gercekten okumasi gereken ahlakini ve manasini benimsemesi gereken ilmin gercek atasi, yol gostericisi, isigidir. Ben sahsen milletimiz adina yavrularimiz adina cok mutluyum ve gururluyum.

  • adem kurt diyor ki:

   sayın merve hanım,
   Türk halkının uyanıklığı dinden ne kadar uzaklaştığı ile mi ölçülür..sizin Türk halkındaki unuttuğunuz ama en önemli özelliği Müslüman oluşudur..okullarda seçmeli ders olarak sizin çocuğunuz Kuran-ı Kerim eğitimi almasın zira o sizin bileceğiniz birşey..kimse size karışmıyor…yarın büyüdüğünde dinini peygamberini tanımayan alkol ve uyuşturucu bağımlısı bir nesil istemiyorsak anne ve baba olarakda bizlere düşen bir takım sorumluluklar olduğunu düşünüyorum…ayrıca camilerin görevi arasında sokaklardaki cahil çocukları toplayıp onlara din eğitimi vermek yoktur…

 42. ayşegül diyor ki:

  kızım daha 60 aylık nasıl okula göndericen ben onu yhaa ben kararıma göre 1 sene ya geç balicak yada erken hangisi doğru olur gerçekten bilmiyorum:(

 43. ibo diyor ki:

  merhaba..ben 14 yaşındayım ve ilk okulda okumaktayım.sınıfta falan kalmadım sadece sağlık sorunum yüzünden 1 sene geç gitmiş bulunmaktayım.şimdi benim sorum şu bir gazetede okudum ’13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bitecek.’diye yazıyordu.bu benim içinde geçerli mi? cevaplarsanız sevinirim iyi günler…

 44. fatih aslan diyor ki:

  böyle bir kanun bizim için çok kötü :( yani çok üzülüyorum…

 45. dialver diyor ki:

  Bunlarla uğraşacaklarına,devlet okullarında ana ilk orta lise dersleri yabancı dil ağırlıklı yapıp en azından çocularımızı yurt dışlarında başarı derecelerine göre gönderseler.Ben mesela çocuğumun ingilizce eğitim almasını temelden istiyorum ee napıcam bilmem kaç bin liraya özel okula verecem yok öyle..madem eğitimin önünü açacaksınız o zaman kaliteli bir eğitim sağlayın beyler..

 46. ceyda diyor ki:

  arkadaşlar bütün eğitim hayatımız içine ettiler.Ya bizim fikrimizi soran yok yahu siz gidin üniversitelilerle uğraşın bune yahu

 47. sena diyor ki:

  bence çok iyi olmadı hele hele bide açıköğretim varmış yani şöle sınıfta kalırsan mesela açıköğretim okuycaskmışsın bu hiç iyi olmadı ya

 48. Nefretli diyor ki:

  Çok saçma bir şey

 49. esma diyor ki:

  nen hiç beğenmedim elimden gelse başbakanı öldürcem

 50. güler diyor ki:

  bu başbakanın azına tükürim 4+4+4 neden çıkardı… allah da onu sabaha çıkarmasın…

  • Nefretli diyor ki:

   Çok haklısın ben küçüklüğümden beri okula gitmek istemiyordum annem ve babam beni zorluyorlar okula gitmem için artık başbakan bizi Nefret edici bir hayata soktu başka birşey değil yani

  • bir dost diyor ki:

   Ben zaten başbakanı bebeklikten sevmezdim haylada sevmem.Çok da güzel söylemişsin,ALLAH DA ONU SABAHA ÇIKARMASIN.

 51. Rabia Kaplan diyor ki:

  ben valla çok beğendim. ortaokula geçtim orta okul iyi oluyor o zaman cok güzel iyiki başlatılmış 4+4+4+4

 52. aykut türkmen diyor ki:

  hayır yeni sistemde kalma var sen sadece mecburi olarak 12 yılı bitireceksin açıktan da okuyabilirsin..

 53. kader diyor ki:

  ben 5. sınıfa geçtim okulum değiştirilecek mi? ve tekrar orta okul için kayıt yapılacak mı ? istiyen türbanlı derse girebilir mi? -_-

 54. Ahmet Şahin diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben 10.sınıfa geçtim lise sisteminde bazı düzenlemeler yapılmış şimdi en fazla 3 zayıfın olunca geçiyorsun yeni düzenlemede ise 6 zayıfın olunca bile geçebiliyorsun diyorlar.


Facebook FriendFeed Twitter RSS Beslemesi

Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası