Bilgi Zamanı

30 Bin Koruma Memuru Alınacak

30 Bin Koruma Memuru Alınacak
05 Aralık 2013 - 20:30 'de eklendi ve 1219 kez görüntülendi.

koruma memuru, koruma memuru başvuru, koruma memuru alımı ne zaman 2013, koruma memuru yaş sınırı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde stadyum, özel bina, üniversite ve diğer yerlerin korunması için yeni bir sınıf oluşturuldu: Koruma memurluğu sınıfı. Açılan bu yeni sınıf için İçişleri Bakanlığı tarafından 30 bin kişilik bir kadro açıldı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, konuyu bakanlar kuruluna taşıyarak alımları en kısa zamanda onaylayıp kamuoyuna sunmayı planladıklarını açıkladı.

Özel güvenlik ve polis memuru arasında bir sınıf gibi olan koruma memurluğu sınıfına mensup kişiler aldıkları eğitimin ardından özel binaları, stadyumları, kişileri veya kurumları koruyacak güvenlik personeli ve polis gibi çalışacak memurlardan oluşacak.

Alımlarda fiziki şartlar ise ön planda. Adayların boy ve kilo orantılarıyla beden güçlerinin yerinde olması takip edilecek kriterler arasında. Bu kadro polisi koruma işinden uzaklaştırıp asayişi sağlama işine daha fazla yöneltmek için kuruldu. Bakan Güler konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “30 bin polisimizi stadyumları, tesisleri ve diğer binaları korumak için kullanıyoruz. Koruma memurlarını eğittikten sonra polislerimizi gerçek işleri olan toplumsal düzen ve asayişi sağlamak amacıyla kullanacağız.” dedi.

Koruma memuru olmanın kriterleri:

En az lise mezunu olmak

18 yaşını tamamlamış olmak

25 yaşından büyük olmamak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

KPSS’den en az 45 puan almış olmak

Kadınlarda en az 165, erkeklerde en az 172 cm uzunluğa sahip olmak

Boy ve kilo orantısına sahip olmak (Boy ve kilo arasında en fazla on kilo fark olması)

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yapacağı mülakatlar ve diğer sınavlarda başarılı olmak.

Bakan Güler, koruma memurluğu kadrosuna alımların bu yıl içinde on bin kişilik ilk kısmının yapılacağını açıkladı. Bundan sonraki dönemlerde her alımda 3 bin kişilik kadro açılarak sayı otuz bine tamamlanacak.

Polis memurlarıyla hemen her sosyal güvenlik konusunda benzer haklara sahip olacak koruma memurları altı yıllık mecburi hizmetin ardından yapılan sınavlarda başarılı olursa polis memuru kadrosuna geçebilecek. Böylece polislerin faydalandığı her imkandan faydalanmış olacak.

Teşkilata kabul edilen koruma memurları iki veya üç aylık eğitimin ardından 1800-2000 TL arasında bir maaşla işe başlayacak. Her özlük hakkından yararlanabilecek.

Koruma memurluğu kadrosuna açıköğretim fakültelerinde okuyanlar ve lisans mezunları da başvurabilecek. Gerektiğinde polislere yardımcı olabilecek koruma memurları koruma işlerinin dışında delil toplama asayişi sağlama gibi görevleri kendilerine bu yetki tanındığında yapabilecek.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER