Bilgi Zamanı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Ocak 2013 - 14:28 'de eklendi ve 6885 kez görüntülendi.

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı TBMM’nin açılışının 92. senesi; bu bakımdan çok hoş bir gün, Hakimiyet-i Milliye Bayramı .. bilgizamani.net sitesi olarak tüm Türkiye’nin bayramını kutluyoruz ..

Bugün Türkiye Cumhuriyeti olarak Ulusun Egemenliğine geçişimizin 92. yılı … 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ile  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından sayılır.Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkemiz ve dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

23 Nisan Bayramı , TBMM’nin açılışının 1. yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmîyette  “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halkavermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama bir çok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde sürdürülmektedir.

23 Nisan 2014

Bugün 23 Nisan… Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümü… Büyük Önder Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde törenlerle kutlanacak. Meclisin özel birleşiminde de, liderler, yapacakları konuşmalarda günün anlam ve önemini dile getirecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı neden kutlanır… Bundan tam 92 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Büyürk önder Mustafa Kemal Atatürk, milli egemenliğin sembolü olan Meclisin göreve başladığı bu günü bayram olarak çocuklara armağan etti.

Bu özel günde yurt genelinde, dış temsilciliklerde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde törenler düzenlenecek. Başkent’te kutlamalar, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve beraberindeki heyetin saat 08.00’de Anıtkabir’i ziyaretiyle başladı

Kutlamaların ikinci adresi ise Türkiye Büyük Millet Meclisi olacak. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Atatürk anıtına çelenk koyacak.
ardından çiçek başkanlığındaki devlet erkanı, anıtkabir’i ziyaret ederek, atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 92’nci yıldönümü dolayıslya Ulus’taki ilk Meclis binasında da bir tören düzenlenecek.

Cemil Çiçek’in Meclis’te kutlamaları kabul etmesinin ardından Genel Kurul, özel gündemle toplanacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de şeref locasından izleyeceği birleişmlde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli birer konuşma yapacak.

Kutlamalar Ankara’da 19 Mayıs Stadyumu’nda öğrencilerin gösterileriyle evam edecek.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Çicek ve Başbakan Erdoğan’ın çocuk ziyaretçileri olacak. Devletin zirvesinin koltuklarına kısa süreli olsa çocuklar oturacak.

Etkinlikler akşam da sürecek. Meclis Başkanı Cekmil Çiçek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle Tören Salonu’nda resepsiyon verecek.

İstanbul’da ise Taksim Meydanı ve İnönü stadyumunda törenler düzenlenecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlaması Video :

[pro-player width=’530′ height=’380′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=nD0_bcPtwMk[/pro-player]

23.04.2014
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Elif Serter ;

    Google’ın bizim değerlerimizi yansıtan 23 Nisan Ulusal Egemnlik ve Çocuk Bayramı’nı böyle logo halinde yapması mutluluk verici. Keşke diğer ülkelerin hepsinde de bu logo görünse. Atalarımıza bize Ulusun Egemenliğini verdikleri için sonsuz teşekkürler. Herkese kutlu olsun.

    23 Nisan 2012 15:01