Bilgi Zamanı

2013’ün En Önemli Buluşları

2013’ün En Önemli Buluşları
27 Aralık 2013 - 9:00 'de eklendi ve 821 kez görüntülendi.

2013 önemli bilimsel gelişmeler, 2013 tıp alanında gelişmeler, bu yılki teknolojik gelişmeler. American Science dergisi açıklıyor. 2013 yılının önemli bilimsel gelişmelerini yazacağız.

İmmünoterapi: Kanser tedavisinin yeni yöntemlerinden immünoterapi vücudun hastalıklarla mücadele edecek hücrelerini kendiliğinden ve doğal yollarla harekete geçirmeyi sağlayan bir tedavi. Kanserli hücreler yayıldığı zaman uygulanan bu tedaviyle birlikte hastalar vücutlarına hiçbir ilaç almadan, kendilerini yoran kemoterapi tedavileri görmeden hastalıklarından büyük ölçüde kurtulabiliyor. İmmünoterapi tedavisi Science dergisi tarafından yılın en önemli tıbbi buluşu olarak görülüyor.

Uyku Araştırması: Rochester Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre beyindeki hücrelerin büzüştüğü ve beyin sıvısının beyin içini adeta temizler vaziyete geldiği ortaya çıktı. Yani uyku insanı zinde tutuyor ve gençleştiriyor. Ayrıca beyinde temizlik yaparak beynin yeni günde daha zinde kalmasını sağlıyor.

Minyatür Organlar: Deneylerde artık kobay fareleri veya buna benzer yöntemler değil minyatür organlar kullanılıyor. Karaciğer, beyin, kalp gibi minyatür organlar geliştirilerek başta alzheimer ve tansiyon olmak üzere pek çok hastalığa çözüm bulmak mümkün.

Bakteri Araştırması: Yapılan araştırmalar ortaya çıkardı ki bağırsak florasındaki yararlı bakteriler beslenme için yetersiz kalıyor. Sağlıklı bir bağırsak için bu bakterilerin arttırılması gerekiyor. Tedavi için yöntem araştırmaları devam ediyor.

Kök Hücre: Bilim adamları sonunda insan genlerinden kök hücre elde etmeyi başardı. Kök hücre hastalıkların çoğuna doğal yollardan çözüm üretirken ayrıca hasar gören veya kullanılamaz hale gelen organların tamiri ve yeniden oluşturulması gibi pek çok tıbbi olanak sağlıyor. Gelecekte kök hücre kullanılarak hasar gören bütün organların tedavi edilebileceği tahmin ediliyor.

CRISPR: Bu teknikle genlerimizde bulunan ve daha önce geçirdiğimiz hastalıkların tedavisinde kullanılan bağışıklık hücrelerini ortaya çıkaran bu yöntem sayesinde aşı olmadan gen tedavisiyle birlikte bütün hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Tarım alanında da kullanılacak yöntem sayesinde bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz yapay meyveler bizim için hayal olmaktan çıkacak gibi.

CLARITY: Bilim adamları farenin beynini saydamlaştırarak beyin içindeki nöronların nasıl çalıştığını çözmeye çalışıyor. Böylece günümüzde bile hala çözümlenemeyen beynin işleyiş yapısı çözülmüş olacak. Böylece insanın yakalandığı pek çok amansız hastalığa beyin içinde çözüm aranacak. Beynin nöron yapısı, işleyişi, hareketleri öğrenildiği zaman tıp tarihinde belki de yepyeni bir sayfa açılacak. Doktarlar bildiği bütün her şeyi yeniden öğrenmek zorunda kalabilir.

Bununla birlikte güneş panellerinin daha ucuza üretilmesini sağlayan yeni bir teknoloji ve çocuklar için geliştirilen yeni aşılar da tıp dünyasında 2013 yılında gerçekleştirilen yeniliklerden bazıları.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER