Bilgi Zamanı

2013 Konut Sektörünün Yılı Olacak

2013 Konut Sektörünün Yılı Olacak
01 Ocak 2013 - 13:59 'de eklendi ve 1188 kez görüntülendi.

konut2013

2B yasası ile ilgili radikal değişiklikler 2014 yılı içerisinde yapıldı. İnşaat sektörü, 2B yasasıyla birlikte umduğu gelişmeleri yaşadı. 2013 yılı inşaat sektörünün yılı olur. Sektörün ileri gelenleri de bizimle aynı görüşü savunuyorlar. 2014 yılında durağan bir çizgi seyreden konut satışları yeni yılda ivme kazanacak, yatırımcılar için iyi bir yıl olacağını istatistikler gösteriyor.

2014 yılının son çeyreğinde devasa konut projelerini tamamlayan ve halkın satışına sunan gayrimenkul firmaları, KDV düzenlemesinde son düzeltmelerin de yapılmasıyla birlikte bu yıl normalden fazla konut satışı yapacakları yönünde görüş belirtiyorlar. Kentsel dönüşüm projesinin ivme kazanmasının etkisiyle, inşaat sektörünün büyüme rakamları bu yıl, Türkiye ekonomisinin büyüme hızını da geçecektir. Bu anlamda, kendini ispatlamış inşaat firmalarının hisselerinin de son 3 yıl içerisindeki en üst noktalara tırmanmasını bekliyoruz. Konut almayı düşünenler için ise en iyi alım döneminin yeni yılın ilk çeyreğini gösterebiliriz.

Konut yatırımı yapan ziyaretçilerimize tavsiyemiz,yılın son dönemlerinde yukarı yönlü hareket çizen inşaat sektöründe fiyatların tavan yapmadan satın almalarıdır. Yeni yıla dair geniş bir perspektiften bakarak bir tablo çizecek olursak, fiyatları haziran ayına kadar yukarı yönlü bir hareket çizecek. Bu dönemden sonra yatay bir görünüme kavuşacak olan grafik tablosunun 2013 yılının son çeyreğinde nasıl bir seyrinin olacağını kestirmek ise şu aşamada biraz güç.

Yabancılara koşulsuz olarak arazi satışını öngören mütekabiliyet yasasının kabulüyle birlikte, sektöre giriş yapan yapmaya başlayan yabancıların konut piyasasına farklı bir hava katacağı ve alıcılar için alternatifler oluşturacağını öngörüyorum. Bu alanda yabancılar Türkiye’ye sermaye girişini doğrudan arttıracaktır. Özellikle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan FİTCH’in ülkemizin yatırım notunu durağandan pozitife çevirmesi, yatırımcıların kaynaklarını ülkemize akıtacağını ve inşaat sektörünün canlılık kazanacağının en önemli göstergesi sayılabilir.

2013 yılı için bir diğer olumlu noktayı da konutta kredi faizlerinin düşüş içerisinde olmasını gösterebiliriz. Konut sahibi olmak isteyenlerin, bekleneni gerçekleştirmesi durumunda sektörün 2013 yılında yaklaşık %5’lik bir büyüme katedeceğini söylemek mümkün. Konut sahibi olmak ya da yatırım için en iyi dönemin 2013 yılının ilk çeyreğini olduğunu hatırlatarak, sözlerimi noktalıyorum.

bilgizamani.net (İzinsiz kopyalanamaz)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER