Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

2014 YGS Sonuçları 20 Nisan 2014 Cuma günü açıklandı. ÖSYM 2014 YGS sınav sonuçlarına göre en başarılı ve en başarısız iller sıralaması .. 2014 YGS’de en başarılı iller hangileri , YGS 2014 Sonuçları başarılı sıralaması en yüksek iller şehirler

ÖYSM, 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıkladı.

2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlarını http://www.osym.gov.tr veya http://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. YGSbirincisi Konya ve Osmaniye’den çıktı. YGS’de en başarılı iller Burdur, Ankara ve Karabük oldu. 50 bin 805 aday tüm puan türlerinde sıfır puan aldı.


YGS SINAV SONUCU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 1 Nisan 2014’de yapılan sınavın sonuçların saat 06.00 itibarıyla açıklandığı bildirildi.

“Sınava katılan 1 milyon 837 bin 737 adayın sınav sonucunu öğrenme taleplerini zamana yaymak amacıyla sonuçların açıklanması için saat 06.00 tercih edilmiştir” ifadelerine yer verilen açıklamada, adayların sınav sonuçlarını http://www.osym.gov.tr veya http://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2014-YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sınava giren adayların soru kitapçıkları ile cevap kağıtları bugün saat 16.00’dan itibaren erişime açılacaktır. Adaylar kendi cevap kağıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile edinebileceklerdir. Ayrıca; sınavda kendi cevap kağıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da http://skgs.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ile erişebileceklerdir. Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebileceklerdir.

Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.”

Açıklamada, 2014 LYS başvurularının 24-30 Nisan tarihlerinde yapılacağı da belirtildi.

İŞTE BİRİNCİLER

YGS sonuçlarına göre, Osmaniye TOBB Fen Lisesi’nden Sümeyye Nur Satin ile Konya Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi’nden Abdullah Coşkun tüm puan türlerinde 500’e puan olarak birinci oldu.

Ankara Fen Lisesi’nden Fırat Özçelik YGS-1, YGS-2, YGS-6 puan türlerinde; İstanbul Kabataş Lisesi’nden Serdar Akkol YGS-3, YGS-4, YGS-5 puan türlerinde ikinci oldu.

Özel Nilüfer Fen Lisesi’nden Fatih Furkan Yılmaz YGS-1, YGS-2, YGS-4’de üçüncü oldu. YGS-3 veYGS-5’te üçüncü Ankara Fen Lisesi’nden Fırat Özçelik, YGS-6 puan türünde ise üçüncü Amasya Macit Zeren Fen Lisesi’nden Melikşah Safa Üçok olarak belirlendi.

Dördüncü sırada yer alan öğrenciler ise YGS-1, YGS-2’de Amasya Macit Zeren Fen Lisesi’nden Melikşah Safa Üçok, YGS-3’de Özel Nilüfer Fen Lisesi’nden Fatih Furkan Yılmaz, YGS-4’de Ankara Fen Lisesi’nden Fırat Özçelik, YGS-5’de İstanbul Galatasaray Lisesi’nden Rengim Aykan Öztürk veYGS-6’da Özel Sakarya Işık Fen Lisesi’nden Şule İdacı oldu.

EN BAŞARILI İLLER

Tüm puan türlerine göre en başarılı iller Ankara, Burdur ve Karabük oldu.

EN AZ BAŞARILI İLLER

En az başarılı iller ise Van, Hakkari ve Şırnak oldu.

700 BİN ÖĞRENCİ MATEMATİKTEN SIFIR ÇEKTİ

1 milyon 837 bin öğrenciden 700 bini matematikten sıfır aldı.

50 BİN ÖĞRENCİ SIFIR PUAN ALDI 

ÖSYM’den alınan bilgiye göre, sınava 1 milyon 895 bin 476 aday başvurdu, bu adaylardan 57 bin 742’si sınava girmedi.

Sınavı geçerli sayılan aday sayısı 1 milyon 837 bin 344 olarak belirlenirken, 50 bin 805 adayın ise puanları 0,5’ten küçük olduğu için hesaplanmadı.

2013-YGS’de ise 1 milyon 648 bin 240 adayın sınavı geçerli sayılırken, 38 bin 269’unun puanı hesaplanamadı; 2010-YGS’de ise sınavı geçerli olan 1 milyon 487 bin 493 adaydan 14 bin 156’sının puanı hesaplanamamıştı.

Sınavda Türkçe testinde 40 sorunun tamamını doğru yanıtlayan 929, Sosyal Bilimler testinde 40 sorunun tamamını doğru yanıtlayan 56, Temel Matematik testinde 40 sorunun tamamını yanıtlayan bin 316, Fen Bilimler testinde 40 sorunun tamamını doğru yanıtlayan 437 aday çıktı.

Geçen sene testleri doğru yanıtlayan Türkçe’den bin 392, Sosyal Bilimler’den 5, Temel Matematik’ten bin 805, Fen Bilimleri’nden ise 407 aday çıkmıştı.

Doğru yanıt oranına bakıldığında, Türkçe testinde 77 bin 429 aday (geçen yıl 142 bin 752 aday), Sosyal Bilimler testinde 9 bin 652 aday (geçen yıl 4 bin 925 aday), Temel Matematik testinde 35 bin 892 aday (geçen yıl 30 bin 633 aday), Fen Bilimleri testinde 22 bin 313 aday (geçen yıl 18 bin 69 aday) 35 ve üzerinde soruya doğru yanıt verdi.

4’ün altında doğru yanıt veren aday sayısı ise Türkçe testinde 31 bin 249 aday (geçen yıl 15 bin 99), Sosyal Bilimler testinde 253 bin 918 aday (geçen yıl 197 bin 703 aday), Temel Matematik testinde 870 bin 80 aday (geçen yıl 700 bin 800 aday) Fen Bilimleri testinde 1 milyon 260 bin 795 aday (geçen yıl 1 milyon 134 bin 899) oldu.
 

Kategori: Yaşam

57 Yorum Yapılmış.

 1. abdullah diyor ki:

  bu ikinci ygs ye girişim geçen yıl dersaneye gittim 288 aldım fakat bu yıl dersaneye gitmeden 302 aldım anlayacağınız dersanelerin pekte faydası yok bu dersane sistemi halkı soymaktan ibarettir…

 2. merve diyor ki:

  feme söz zöyleyenler ilk önce kendilerini gözden geçirip sonra konuşsunlar çalışan insana ALLAH da yardım eder femcilerde yardım eder … BAŞARISIZLIĞINIZI bazı kişi ve kurumları suçlayarak ört bas etmeyin.. FEME SÖZ YOKKKK….. DADAŞLAR DİYARINDAN SELAMMM…

  • handan diyor ki:

   çalışan insana Allah yardım eder de FEm le ne alakası var. bu benimle ALLAH arasında birşeydir. öyle her yerde dindarmış gibi görünmekle olmaz bu işler

 3. nevin diyor ki:

  arkadaşlar 153 puanla açıköğretim sosyoloji bölümüne girebilirmiyim açık lise mecunuyum sosyal bölümlerden

 4. Anti_Fem diyor ki:

  bu nasıl bir zihniyettir ki ygs sınavında bile kabir azabından söz edilebiliniyor…Burda bari din istismarı yapmayın Allah askına…Eger belli bi amac ugruna ideallerimden vazgececeksem ,bazılarının usagı olacaksam bu sekilde bi yerlere varacaksam.. Varsın üniversiteyi kazanamayım ama ben cizgimden ayrılmayayım…İdelllarini kaybetmiş bi insan toplulugu yaratma cabalariniz boş…

 5. Yorumcu diyor ki:

  Malümdur ki; kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş. Sanırım bu söz durumu özetlemek için yeterli olacaktır.Fem dersaneleri zehirlenmiş beyinleri elbet te yıkar ve yıkamalıdı, bu onların öncelikli vazifesidir. Zira hayat sadece dünyadan ibaret olmadığı gibi, asıl sınav ise kabirden sonra başlar ki; bunun için zehirli beyinlerin yıkanması elzemdir…

 6. Kağmil Butuböken diyor ki:

  YGS-1 487.8795 yaptım.Hayatımda böyle kolay sınav görmedim.Çalışmayanlar gelip burda ağlıyor yapamadımda yetiştiremedimde 20 dakikam arttı benim döndüm bir daha çözdüm.oh be ne rahatım şimdi.Dersaneye de gitmiyorum.INEK gibi çalıştım yaptım, otladım durdum koca sene.

 7. fatih diyor ki:

  arkadaşlar ben bir öğretmenim katsayıların kalkması ile ygs nin katkısı % 20 olacak çükü ygs % 40 olursa bu sistemde herşey birbirine girer o yüzden düşü alanlar üzülmesin yüksek alanlar da çok sevinmesin. şunu da söyleyeyim özellikle eşit ağırlıklı öğrenciler önlerinde ki eşit ağırlıklı öğrenci sayısını 3 te 1 ve ya 4 te biri oranında düşünsün sıralaması 200 bin olan öğrenci kendi grubunda şu anda 50-70 bin arasında bu sınav sayısal öğrenciler için yapılmıştır o yüzden üzülmeyin aynı şekilde devam edin % 28- miş % 40 mış bunlar yalan geçen sene ile bir tutmayın bu sınavlar niye yapılıyor insanlar arasındaki farkı görmek için

 8. Adınız ...memo diyor ki:

  evet arkdslr bır hayat sınavını daha gerıde bıraktık ben 187 puan aldm artık napsamda bu puanı deıstıremem yukardakı yorumların hepsınde sınavın zor oldugu soylenıyor ısyanınız ve öfkenız sadece ve sadece düsuk puan almanızdn kaynaklanıyor bosuna kafanızı yormayın bu snavın zor olması daha ıyı cünku bundan ders cıkarıp bıdahakı sınava daha hazırlıklı ve daha cok calısmamıza ortam hazırlıyor unutmayın kı zoru basardıgınızda sınavın aslında kolay gectıgını goreceksınız… Saygılarımla…

 9. ? diyor ki:

  Nalet olsun böyle sisteme. Alayınızı protesto ediyorum. Bu gencecik yaşta bize böyle saçma sapan bir sistem dayatıp tüm bu yaşattıklarınız için kınıyorum sizi.Ve yukarda abuk sabuk konuşan arkadaşlrıda bu kınamanın dışında tutmuyorum tabiii..

 10. ali diyor ki:

  arkadaşlar ben fem dershanesnde birde onların okulunda okuyorum bu dershanede eğer durumun iyiyse üstüne düşerler yok değilse şeylerine bile takmazlar… ösym de büyük kazık soktu bize normal denemelerde 420 yapıyodumm ygs de 270 düştüm gece gündüz çalıştım adalet mi bu ya böyle saçma bi eğitim sistemi olamaz…

 11. fatih diyor ki:

  Sizden bir ricada bulunabilir miyim 458 + okul 5.siyim bu puanla en baba nereyi kazanabilirim.

 12. hatice diyor ki:

  bnm puanım neden çıkmıyo 0 olduğu için mi çıkmıyo acaba ?

 13. hatice diyor ki:

  bnm puanım çıkmıyo acaba 0 çıktığı için mi çıkmıyo bilen var mı ?

 14. yusuf duman diyor ki:

  250 puan + okul puanı ıle bır yere gırılebılırmı?

 15. songül diyor ki:

  arkadaşlar ben şifrem girmiyo ygs sonucunu öğrenemedim şifreyi değiştirdim gene olmuyo yardımcı olurmusunuz

 16. çelik ÇELİKKILIÇ diyor ki:

  UZUN PARAGRAF SORULARIYLA DOLAYLI OLARAK SÖZELCİ ÖĞRENCİLERİN ÖNÜ KESİLMİŞTİR.

 17. harsan diyor ki:

  arkadaslar aday ıslemlerı sıstemıne gırebılıomusunuz ?

 18. ilknur diyor ki:

  66bındeyım ve cok endıselıyım

 19. sami diyor ki:

  fen lisesi diyorsunuz da gidip bi hakkari fen lisesini görn bakalım okul veya öğretmen bulabilecek misiniz .. böyle eğitim sistemi olamaz yaa ..

 20. elif güven diyor ki:

  gaziantep il başarı sıralamasında kaçıncı oldu

 21. şaziment diyor ki:

  bence fen dershanelerini övmekten vazgeçin.fen dershanedeki öğrencileri%67 bazı dershanelerdeki öğrencilerin eline su bile dökemezle.yani boşu boşu kendizi kandırmayın

 22. Abdullah diyor ki:

  ygs 420 yaptım bence kolaydı 0 lara acıyorum bu sınava zor diyenlere söyleyecek söz bulamıyorum napalım önünüzdeki maçlara bakın

  • Ali Murat diyor ki:

   Sevgili abdullahcıgımm cok haklısın aslında fazla abartılmaması gerekıyo sonucta bi sınav bu . bende 425 yaptım daha iyi yerlerde olmanızı temenni ediyorum . artık darısı Lys’ye . Öpüyorum gözlerinden.

 23. yıldırım diyor ki:

  merhaba ben ihl’den mezunum şuan ilahiyat okuyorum 4 yıllık,sınava girdim diplomam 82,00 kaç puan getirir acaba?

  • ceyda diyor ki:

   başımızda ERDOĞAN varya sende imam hatiplisin. korkma benden daha fazla puan getirir sana. fen liseli

 24. yasemin diyor ki:

  arkadaşlar dikkat ederseniz birincilerin ,ikincilerin hepsi fen lisesi..yani fem sayesinde değil fen lisesinde oldukları için derece yaptılar…..düz liseyle fen lisesini bir tutamayız..biraz önce dediğimi tekrarlıyorum fem li oldukları için fen liseli oldukları için derce yaptılar

 25. ahmet diyor ki:

  hiç ii değilmm koca bir yıl çalıştım ve hiç düşündüüm gibi bir puan alamadım kimsenin yüzüne bakamıyorum hiçbirşey umrumda deill artık …. neden olmuyoo anlamıyorumm … :(

 26. yaramaz sincap diyor ki:

  5 senedir bu sınava giriyırım baraj puanını nasıl geçebilirim ben bir kardelenim ayşe seni ösymden çok seviyem benimle evlenirmisin????

 27. ibrahim diyor ki:

  tartışmasız Türkiyenin en iyi dersanesi olan FEM dersanelerini tebrik ediyorum.kıskananlar çatlasın…

  • EmineŞAHİN diyor ki:

   ben de bir FEM öğrencisi olarak senin gibi düşünmüyorum. ne o öyle ya. din ve eğitim işlerini birbirine katıyorlar. bir cemaattir tutturmuşlar. oğlum bunlar bizim için değl cemaat için çalışıyorlar.

 28. gökçe diyor ki:

  femcilerin nasıl birinci çıkardıklarını bilmeyen kalmadı tebrik edip durmayın şu cemaatçileri. bi arkadşmz feme gidecğm falan diyodu hiç tavsiye etmem orada çalşkansan,denemelerde derece yaparsan üzerine düşerler yoksa adamı takmazlar

  • Yiğit Han diyor ki:

   o zaman çalışkan ol ;)

  • ece diyor ki:

   edepsizzzzz , sen kendini ne sanıyorsun. biz hem okulundayız hem dersanesindeyizde ne oluyor !! bahane arama , ağzını topla , adam ol ama son söylediğin doğru hakkını yemeyelim .D

 29. Esinera diyor ki:

  298 alarak 0.cılara ve barajı geçemeyenlere fark ettığım için mutluyum .)

 30. gökçe diyor ki:

  arkadaşlar ygs 2 puanım 274. sıralamam 167 bin lerde. çukurova bilgisayar mühendisliği istiyorum…. sizce yeterli puan ve yeterli sıralama mı ????

 31. rukiye diyor ki:

  bnm sınavm çok kötü bnde çok kötüyüm ama pes etmiycem ALLAH’IN izni ile kazanıcam herşeyn hayrlısı 1 de olmazsa 2 de olur ama artık çok ama çok disiplinli çalışıcam bol bol soru çözcem …

 32. bilal diyor ki:

  180 barajı gecemiyen kaç kişi

 33. sanem diyor ki:

  ygs %40 olamaz saçmalık. bunu duyurmak lazım ilgilere..

 34. YAKUP diyor ki:

  BAZILARI HAZMEDEMESEDE YİNE FEM DERSANELERİ İPİ GÖĞÜSLEDİ…HELAL OLSUN FEM DERSANELERİNE…

 35. şeyma diyor ki:

  Arkadaşlarıtebrik ederim tabiki yine FEM :)fem dersanelerini ayrıca tebrik ederim emeklerine sağlık başarılarının dewamını dilerim…

 36. elif diyor ki:

  ya puanlar değişiyor mu? puanlamada hata yok mu

 37. gül diyor ki:

  295 aldım

 38. Neşe diyor ki:

  benimde ikinci bakmamda 40 puan düştü ya dilekçe yazabiliyor muyuz?

 39. didem diyor ki:

  Gerçekçi bakmak gerekirse hayatta bu sınavın yeri o kadarda büyük değil onun için fem dershanelerinin yıkadığı beyinler yanında bu saçma sınavdan birinci çıkarmasından dolayı tebrik etmek saçma.

 40. mehmet diyor ki:

  benim biraz önce puanlarım iki kere değişti ve istediğim gibi değildi. itirazım var.

 41. Adem diyor ki:

  Türkiye birincileri çıkartan fem dersaneleri ve ekibini kutluyorum
  Yine fem yine birinci


Facebook FriendFeed Twitter RSS Beslemesi

Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası