Bilgi Zamanı

2. Dünya Savaşı’nın Nedenleri Nelerdir

2. Dünya Savaşı’nın Nedenleri Nelerdir
17 Mayıs 2014 - 13:27 'de eklendi ve 859 kez görüntülendi.

ikinci dünya savaşı neden başladı, bu yazıda ikinci dünya savaşı başlangıcı ve bitişi hakkında bilgi alabilirsiniz.

İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri de birinci dünya savaşının nedenlerine benzemektedir. Arka planında siyasi ve ekonomik nedenler yatsa da birinci dünya savaşında olduğu gibi Almanya’nın yayılmacı tutumu ve statükoyu kendi lehine değiştirmek istemesi yatmaktadır. Aslında İkinci Dünya Savaşı’nın fenomeni Hitler’dir. Hitler’in Almanya’nın içinde bulunduğu tabiri caizse ezik durumu düzeltmek ve Almanya’yı cihan devleti yapmak uğruna giriştiği mücadeleler, Yahudiler’e karşı uyguladığı soykırım politikası ve bütün bu üstün Alman ırkı yaratma idealleri yüzünden ikinci dünya savaşı patlak vermiş, devletler milyarlarca dolarlık savunma harcaması yapmış, milyonlarca insan hayatını kaybetmiş, aç kalmış, evsiz kalmıştır. Avrupa savaşta neredeyse tamamen yıkılmış ve günümüze gelene kadar baştan aşağı yenilenmiştir. Bu savaştan en fazla etkilenense Almanya, Polonya ve Fransa olmuştur. Savaş dünyanın her yerinde, hatta Uzakdoğu’da bile etkisini hissettirmiştir. Savaşın genel nedenleri şunlardır:

1- Almanya’nın birinci dünya savaşının ardından ekonomik, askeri ve siyasi anlamda elinin kolunun bağlanması yeni bir düzene ihtiyaç duyulması ve bu düzene İngiltere ile Fransa’nın karşı çıkması,

2- Birinci Dünya Savaşı sonunda yeni sınırlar belirlenirken milletlere göre değil çıkarlara göre hareket edildi. Dolayısıyla Almanya savaşta tarafları yanlarına çekerken milliyetçiliği çok iyi kullandı ve bu ülkeleri de savaşa dahil etti.

3- İtalya Birinci Dünya Savaşı’nda galip ülkeler sınıfında olmasına rağmen istediklerini elde edemedi ve dostlarından yardım göremedi. İkinci Dünya Savaşı’nda istediklerini elde etmek uğruna savaştı.

4- Uzakdoğu’da güçlü bir imparatorluk kurmak isteyen Japonya Almanya’nın yanında yer aldı ve Almanya aradığı güçlü desteği burada bulunca savaşı başlatma konusunda hiçbir sakınca görmedi.

indir (5)

İkinci Dünya Savaşı’nın Nedenleri ve Gelişimi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER