Bilgi Zamanı

2. Dünya Savaşı Sonuçları Maddeler Halinde

2. Dünya Savaşı Sonuçları Maddeler Halinde
17 Mayıs 2014 - 14:35 'de eklendi ve 1383 kez görüntülendi.

2. dünya savaşı sonuçları, bu yazımızda sizler için ikinci dünya savaşı sonuçları ve etkileri hakkında maddeler halinde yazı paylaşıyoruz.

İkinci Dünya Savaşı dünyanın kaderini belirleyen, sınırları son bir kez çizen ve siyasi dengeleri değiştiren bir savaş olmuştur. İkinci dünya savaşının siyasi ekonomik, hukuki, askeri insan hayatını etkileyen pek çok konuda etkisi olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonucunda yeni örgütler, yeni birlikler kurulmuş ve yeni bir savaşın çıkmaması için sağlam adımlar atılmıştır. Şimdi bu adımları inceleyeceğiz.

  • Almanya ve İtalya’nın yeniden savaş çıkaracağı korkusu savaşın kazanan devletlerine hakim olmuş ve bunu önlemek için bu devletleri önceki savaştan sonra olduğu gibi bağlamak yerine daha serbest bırakarak onlara da bir oyun alanı yaratılmak istenmiştir. Bu amaçla ülkelerin karşılıklı birbirlerine bağımlılığı esas alınıp barışın bu şekilde korunabileceği düşünülerek günümüzde Avrupa Birliği adıyla anılacak olan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu kurulmuştur.
  • Dünya barışının küresel ölçekte kurulması amacıyla Birleşmiş Milletler kurulmuştur. Bu örgüte dünyanın hemen her devleti üye alınarak dünya barışının ortak bir şekilde savunulması hedeflenmiştir.
  • Savaştan sonra ABD ve Rusya galip devletler olarak çıkmış ve İngiltere/Fransa’nın dünya gücü artık bu iki devlete geçmiştir. Bu iki devlet 45 yıl boyunca birbiriyle yarışarak dünyayı kendilerince dizayn etmeye çalışmıştır.
  • Savaştan sonra ortaya çıkan iki kutuplu düzende safların acilen belirlenmesi için bu iki devlet kendilerine yakın devletlere pek çok yardımda bulunmuş, özellikle ABD’nin Avrupa ülkelerine Marshall yardımı ve Truman Doktrini kapsamında yaptığı yardımlar Avrupa ekonomisini canlandırarak kısa sürede Avrupa’nın yükselen bir değer olmasını sağlamıştır.
  • Günümüze kadar gelen sonuçlarına bakacak olursak Almanya belki siyasi üstünlüğünü kaybetmiş olsa da kurulan birliklerden coğrafi anlamda da yararlanarak büyük bir ekonomik güç haline gelmiştir. Günümüzde Avrupa’nın en büyük ekonomik gücü konumuna yükselmeyi başarmıştır.

12131838373

İkinci Dünya Savaşı Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER