Bilgi Zamanı

1990 Model ve Öncesi Araç Sahipleri Dikkat

1990 Model ve Öncesi Araç Sahipleri Dikkat
17 Aralık 2012 - 12:44 'de eklendi ve 1488 kez görüntülendi.

Hurda araç sahiplerini ilgilendiren bir haberim var. Uzun bir süre önce çıkan ancak uygulama noktasında noksanlıkların yaşandığı “Hurda araçların trafikten toplanması” yasası uygulanmaya başlıyor. İlk çıktığında hurda araç sahiplerine ciddi miktarda bedel ödenerek, piyasadan toplatılacağı söylenen hurda araçlar haberi bazı kesimleri sevindirmişti. Ancak, uygulamada gerçek durum öyle değil. Öte yandan bir gerçek var ki, devlet artık trafikte hurda sınıfına giren 1990 model ve öncesi araçlara izin vermeyecek. Peki hangi sebep ve ölçüt neler, sizler için araştırdık.

Üretim yılı 1990 ya da öncesi olan kamyonet, tanker,otobüs, kamyonet, minibüs ile çekicilerin trafikten men edilmesi ve akabinde toplanması için çalışmalara başlandı. Ulaştırma Bakanlığı , piyasanın taşımacılık rekabetini düşürdüğü ve trafiği tehlikeye soktuğu gerekçesiyle bahsini ettiğimiz bu araçların toplanması ve hurdaya ayrılması konusunda geri adım atmayacağını  yineledi ve bu şekilde araç sahibi olanlara ricada bulunarak “Gelin, tatlı dil ve anlaşma yoluyla bu araçlarınızı trafikten çekelim ve size karşılığında araç için biçilen değer neyse ödeyelim.” diyor.

Türkiye genelinde bu şekilde yaş haddini dolduran araç sayısı yaklaşık 500 bin. Bu araçların ayda yaklaşık 600 tanesi hurdaya ayrılıyor. Bu açıdan düşünüldüğünde ve her yıl hurda araç sayısı kapsamanın da attığını da hesaba katarsak, oldukça ağır bir işleyiş var. Bu yaşlı araçlar sahiplerinin kim bilir belki ekmek teknesi belki de manevi değeri olan araçlar; fakat sahiplerinin şu noktayı da düşünmesi gerekiyor : Trafikte seyrederken, onca insanın canını tehlikeye atıyorlar. Yasaya bu noktadan baktığımızda, oldukça yerinde ve ivedilikle uygulanması gereken bir yasa olduğunu görüyoruz.

Öte yandan yasayı iyi yorumlamak gerekiyor. Çünkü birçok vatandaş yasanın içeriğinden haberi olmadığı için, otomobillerin de dahil olduğu düşünebiliyor. Evet, otomobiller de bu şekilde yaşlı olduğu sürece, trafiği tehlikeye sokacaktır. Ancak, Ulaştırma Bakanlığı’nın ilk etapta temel gayesi ağır kasa araçları piyasadan toplatarak, hem güvenliği sağlamak hem de taşımacılık sektöründe rekabeti nizami çerçeveye çekmek.

bilgizamani.net (Sitemizde yayınlanan yazıların izinsiz kopyalanması yasaktır.)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER