Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Sonbahar (Güz) Dönemi ALES yapıldı. Sınav sona erdi. 2014 Sonbahar Dönemi ALES soruları ve Cevap Anahtarı ÖSYM ile eş zamanlı olarak bu sayfada …11 Kasım 2014 ALES Soruları , Sonbahar Dönemi ALES Soruları ve Cevapları  2014 , ALES Soruları ÖSYM 11.11.2014

ALES, 11 Kasım 2014 Pazar günü Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) il merkezleri ile Lefkoşa ve Bişkek’te düzenlendi.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) soruları ve cevapları bu sayfada olacak.

ALES Soruları ve Cevapları 11 Kasım 2014 ( ÖSYM tarafından 3 gün içerisinde açıklanacak)

Ales Soru ve Cevapları en geç 3 gün içerisinde ÖSYM tarafından açıklanacak. Sorular ve Cevap Anahtarı bu sayfada olacak.

Saat 09.30′da başlayan sınav, 180 dakika sürdü. Sınavda adaylara, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulandı.

Türkiye’deki lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES’e katılması koşulu bulunuyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçimindede bu sınavın sonuçları kullanılıyor.

Adaylar sınav sonuçlarını TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internetsitesinden öğrenebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olacak.

ALES Soruları cevap Anahtarı ÖSYM , Sonbahar Dönemi ALES Soruları Ne Zaman yayınlanacak 2014 , ALES Soruları Tartışma Yorum Sonbahar Dönemi

11 Kasım 2014

11 Kasım 2014 ALES Soruları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

Kategori: Yaşam

44 Yorum Yapılmış.

 1. mustafa diyor ki:

  say1 ve say2 sorularının hepsini doğru olduğuna eminim :)sözel sorularının sadece 30 tanesine zaman yetiştirebildim zor olduğu konusunda sizinle hem fikirim ama yanlışlık yoktu.

 2. atakan diyor ki:

  ortlama kaç net 70 puan alır arkadaşlar..

 3. mazlum diyor ki:

  Sayısal ikide Ayşenin kardeşleri ile paylaşıtığı ve önce 8 er sonra da 6 şar dağıtıp 16 kalan sorunun cevabı da 40 tı…

 4. mazlum diyor ki:

  Arkadaşlar, soruları paylaşsak, bu sorularla kimin ne kadar zeki kimin ne kadar ne olduğunu kimseler bilemez. Bu bir sınavdı ve biraz karışıktı. Soruların yapılış durumlarına göre de standart sapma değişecek, yani siz toplamda ne alacaksanız onu alacaksınız yine…. İstatistiki olarak durum bu….. Teşekkürler… Ayrıca soruları paylaşın dedim birini ben paylaşayım, ABC ile BC çarmımında A yı soruyordu A=7 SONUCU DOĞRUYDU.

 5. ömer diyor ki:

  beğenmiyorsanız girmeyin arkadaş, yorum kirliliği yapmayın. dır dır dır yok şu zordu, yok geçen şöyle yapmıştım bu sefer niye yapamadım, yok 3 şeker verdi yok 5 şeker vermedi… sizi sınava almaları bile bi mucize…

 6. mehmet diyor ki:

  Sinav baslangic saatinden bu yana gecen sure 96+ saat. Hala sorular aciklanmadi. Bu ne bicim is? Sinav surecinin belli bir prosuduru olmali ve Sinav Kilavuzunda belirtilmeli. Bu prosudurun bir parcasi da sinav sorularinin ne zaman aciklanacaginin belirtilmesidir.

  OSYM’nin bunca yillik sinav duzenleme tecrubesinden sonra hala amatorce isler yapmasini icime sindiremiyorum ve uzuluyorum.

  Ulkemizin isini bilerek ve ciddiyetle yapan kisiere ve kurumlara ihtiyaci var.

 7. Nihat y diyor ki:

  soruların uzunluğu düşünülerek zaman artırılmalı mantık soruları mantıksızlıklarla dolu ama bir isteğimimz yorumu yazalım herifler dediklerini yapıyor umurlarında değil. emek bizim ama eziyet çektirmek hala onların bizi dinleuyen kaç kişi var

 8. mfs diyor ki:

  öyle tabiki ama hangi 101 soruyu çözdüğün de önemli standart sapma yani. puanin önemi yok baraj varsa da herkes aşar zaten sıralama önemli olan lakin yüksek lisans için belli bir yüzdesi alındğığndan ne kadar çok yüksek puan okadar şans

 9. adige diyor ki:

  serkan meranı benle paylasır mısın:)

 10. Adınız ... diyor ki:

  serkan meranı benimle paylasır mısın :)

 11. zynl diyor ki:

  ya arkadaşlar burdakilerin çoğu eğitim mezunudur diye tahmin ediyorum özellikle eğitimcilerin bunu bilmesi gerekir, soruların zor veya kolay olmasının hiç bir önemi yok.. zorsa sana da zor bana da zor, mantığı olan insan buna ağlar mı ya? ÖNEMLİ OLAN SIRALAMA! herkes toplam 100 soru cevaplamışsa sen 101 tane cevapla kral ol bu kadar basit..

 12. kübraaydin diyor ki:

  Bana Türkçe çok zor geldi :(( Süre biraz daha uzun.olsaydı matematiğin hepsini cozebilirdim :D

 13. nihat diyor ki:

  matematik soruları zor değildi lakin uzun sorular vardı.birkaçkez okumak zorunda kalıyorsun anlayacağınız yetiştiremedim.200 suya 180 dk bence az bir süreydi.

  • SELMA diyor ki:

   iyide nihat bey 200 soru çözmeniz gerekmiyorduki.eğer sayısal yada eşit ağırlıktan giriyorsanız sadece say1 say 2 ve sözel1 çözmeniz gerekiyodu.sözelden giriyosanızda söz1 söz2 ve say1 çözmeliydiniz.yani 150 soruya 180 dakika

 14. S.Ebru TÜTÜNCÜ diyor ki:

  Türkçe möğrt.olmama rağmen Sözel bölümde bir kaç soru eni zorladı.Hatta bir 2 sorunun cevabı bence yok.Mantık sorularında kesin mantık hatası vardı.Bence ÖSYM bU SORULARIN DOĞRU CEVAPLARINI AÇIKLAYAMAYACAK.Çünkü bir kaç sorunun doğru cevabı olmadığı için soruları iptal etme cesaretini gösteremeyecekler.Gözsteirlerse de helal olsun.Ama bu kadar anlamsız zor soru bolluğu nedendir anlamadım.En son girdiğim ALES te 1 boşla sözel de fhepsini yapmıştım.Bundada bir şey var ama anlamadım gitti.

  • Alper diyor ki:

   Ben de Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 4. sınıf öğrencisiyim, mantık soruları çok mantıksızdı bence :) Sözel 2’de sanırım bir sorunun cevabı yoktu …

 15. mpfs diyor ki:

  sorular çok kolaydı ya da mütavazi olamıcam ama ben çok zekiyim sanırım, eşit ağ. mezunuyum, 4 yıl önce üni bitti, ve hiç çalışmadan girdim. bir tane mat sorusu çözemedim, sözelden 1 de kolaydı ki pek kitap okumadığım halde:)

 16. ali'ye diyor ki:

  ali Allah rızası için ales sonucunun resmini burda paylaşsana

 17. Gizem diyor ki:

  Ali sen çok biliyorsun harikasın eminim Ylsy bursu bile kapmışsındır ama böyle bi siteye gelip bi kaç “ezik” insanı kötü hissettirmeye tenezzül ediyorsun ilginç bi çelişki.Sözelciler de sayısalcılar da herşeyin farkında ama kabullenmek 40 lira ve emek verdikten sonra zor oluyor.Empati kuramayan birinin ne işi var üniversitede?

 18. ALİ diyor ki:

  1 sorular kekti
  2 bunları bile yapamayanın ne işi var üniversitede
  3 sözelciler için yazan arkadaş 5 sayısal 1 sözele eşit zaten onu bile bilmiyon
  4 fazla giren olursa standart sapma düşe de bilir
  5 kafanızı takmayın telafisi var
  6 soruları hızlı cevaplasak ne olacak ösym 3 günde bile yayınlayamıyor üzmeyin kendinizi

  • Gizem diyor ki:

   Ali sen çok biliyorsun harikasın eminim Ylsy bursu bile kapmışsındır ama böyle bi siteye gelip bi kaç “ezik” insanı kötü hissettirmeye tenezzül ediyorsun ilginç bi çelişki.Sözelciler de sayısalcılar da herşeyin farkında ama kabullenmek 40 lira ve emek verdikten sonra zor oluyor.Empati kuramayan birinin ne işi var üniversitede?

 19. gunes diyor ki:

  sorum olacak. sözel yetenek diye bişey var sordukları sorular anlaşılmaz uzay dili sanki.. ayrıca herkesin sözel yeteneğinin olması mı gerekiyor…ben güzel sanatlar mezunuyum abi benim yeteneğim resim sözden edebiyattan dil bilgisinden, yetenekli olma şart koşulacak kadar anlamam? bu ne leyyyn…

 20. PINAR diyor ki:

  soruları hatırlayanlar varsa paylaşsınlar lütfen

 21. burcin diyor ki:

  Bundan 4 yıl önce girdiğim sınavlar adı Öss ydi heralde her yıl değiştiği için pek hatırlayamıyorum:)bide yds vardı ikisinin de biz sınavdan çıktıktan 2 saat sonra soruları ve cevapları açıklandı,ondan önce ki sınavlar da öyle hemen açıklanırdı ben gerçekten merak ediyorum 3 güne neden ihtiyaç duydular?Neden biz sınavdan çıktıktan sonra aklımızda varken cevaplarımızı kontrol edemiyoruz 3 gün bazı soruların cevaplarını unutturur..normalde 2 saatte çözdüğüm Türkçeyi 2,5 saatte çözdüm mantık soruları gerçekten garipti ve çok zaman aldı matematikte çok az soruya bakabildim zaman yetmedi..sanırım çoğu kişi de aynı durumda inşallah emek veren herkes istediği sonuçları alır.

 22. tahir diyor ki:

  fatma 3-4 defa okuyup anlamaya çalıştığım sorular oldu diyor sözelde 5 defa okuyup anlamadığım sorular vardı. Gerçekten zor bir sınavdı. Ama kağıt paraları bile sınava almadılar ya ona sinir oldum

 23. nur diyor ki:

  şaka gibi sınav,neydi bu yahu. normalde yetiştirdiğim sorular bu sınavda yetişmedi.saçma sapan şeyler.umut yok bende,hedef ilkbahar.

 24. grajuva diyor ki:

  abi yok böle bişi ya sorular kekti..mantıklar hariç ama zaman yetişmedi..ayrıca sınav esnasında nie wc ye izin vermezlerki :)

 25. İsmail diyor ki:

  Arkadaşlar sözel 1’de yer alan fotoğraf çektirmeyle ilgili mantık sorularının cevaplarını hatırlayan varsa yaza bilir mi? Bana çok kolay geldi acaba yanlış mı yaptım diye tereddüt yaşıyorum.

 26. Serkan diyor ki:

  Sınavın zor olduğu yönündeki eleştirilere katılmıyorum ben soruların tamamını çözüp 2 kere de tekrar etme şansı buldum daha önce de 98 almıştım ama bu sefer 100 bekliyorum en fazla 1 yanlışım çıkar diye düşünüyorum

 27. tnrclk diyor ki:

  arkadaş sözel 1 deki en son soruları sayısala eklerser ya yok bi kasa balık yok lüfer falan neydi onlar ya balıktan soğudum artık yemem

 28. kenan diyor ki:

  arkadaşlar mantık soruları hariç sınav gayet iydi lakin sözel mantık sorularına 1 saat 15 dakikam kaldı yine de bir tam yapamadım. biraz boşum var mantık sorularında diğer işaretlediklerimin de doğruluğu şüpheli:)
  ama umuyorum 90 alırım

 29. Madur diyor ki:

  Ya yükseklisans ya da doktora yapmak istemeyenler sırf bir gireyim diye girmemeli bence, standart sapmayı cok etkiliyorlar ve gercekten bu amaçlarla giren birçok insanın önü tıkanıyor ve çok yazık oluyor bu kişilere.

 30. ebru diyor ki:

  türkçe soruları bekledğimden kolay geldi,lakin ilk matematik sorularından başlamam hataydı:s okuyasım gelmedi,,ki zaten her türlü yetişmedi!

 31. şekerci diyor ki:

  verdikleri 3 tane şeker sordukları sorulara bak

 32. orhan diyor ki:

  yabancilar için çok zor du
  sorunun yüzünü okumak yanıtlamakdan daha zor gelir
  orunların yüzü kısa olsa(ingilizdeki GRE gibi)daha iyi olur

 33. atillla diyor ki:

  merhaba fama,
  ciddi manda emek verdim her gün sistemli bir çalışmayla sınav günü geldi çattı sınavda mantık soruları hariç çok iyidi lakin 14 soruluk mantığa 1 saatten fazla zaman ayırdım matemetikde çok kolay sorular olmasına rağmen bakamadım…. bu defa çığrından çıktığı kesin

 34. şule diyor ki:

  Neden cevaplar 3 gün içine açıklanacak yani mantığı nedir? Zaten bu sorular aylar öncesinden hazırlanmıyor mu, neyin beklemesi bu, sınavdan çıkınca açıkla cevapları da yani

 35. rüstem uzun diyor ki:

  madem farklı ilgi, yetenek ve tercihe göre sayısal ve sözel diye bir ikili dağılım var. neden bir sözelci için 2 sayısal soru, 1 sözel soruya eşitleniyor. Bu denli haksız ve saçma bir mantık olur mu. sözel 1 ve sözel 2 den 50 ser sorudan ortalama 45-46 net yapıyorsun sayısal-1 de 15 neti geçemeyince adam gibi ales notu alamıyorsun. Ben zaten sözelciyim nedir bana ettiğiniz bu zulüm.. neden ısrarla beni kendi alanımda rekabete sokmuyorsun. 5 sayısal soru 1 sözel soruya eşitlense belki bir yere kadar anlaşılır… durum şu : sözelci sözelciyi sayısal soruyla geçiyor.. güler misin ağlar mısın?

 36. Fatma diyor ki:

  Merhaba arkadaslar
  Ben artık ales Sınavı’nın ogrencileri eleme tutkusu ile çığırından çıktığını düşünüyorum . Özellikle sözelde soruların gereksiz zihinsel yorgunluğa sebep olması dolayısıyla kapasite ciddi olarak düşüyor,olan sayisal sorulara oluyor.açıkcası 3-4 defa okuyup anlamaya çalıştığım sorular oldu.


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası