Bilgi Zamanı

10 Kasım Konuşması Okullar İçin

10 Kasım Konuşması Okullar İçin
08 Kasım 2012 - 20:16 'de eklendi ve 1823 kez görüntülendi.

Okullar Öğretmen İçin 10 Kasım Konuşması

10 Kasım Örnek Konuşma Metni 2014

Sayın müdürüm,değerli meslektaşlarım ve yarının büyükleri olan sevgili öğrenciler..
Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74.yıldönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız.
Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler.
Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dâhi olan Atatürk bu ender insanlardan biri belki de en büyüğüdür.
Atatürk, hem milli mücadele, hem de Cumhuriyeti inşa sürecinde daima ileriye bakmış, ileriye yürümüştür.
Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy. ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır.
Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.
Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve Devrimlerinin ışığında ilerlemelidir.
Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir.
Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.
Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorululukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır.
Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.
Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.
Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”
Ulu önderim, Atatürk’üm, iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın.
Saygılarımla…

Özer YAPAL

TÜRKÇE ÖĞRETMENİ

bilgizamani.net

Öğretmen konuşması
Pus ve sis dolu bir Kasım gününün sabah saatlerinde görevini tamamlayıp ayrıldı aramızdan . Türk Milleti’nin,yoksulluk, sefalet ve acı dolu günlerinde sunulmuş bir armağan gibiydi Anadolu’ya .
Yıllar var ki görmemişti bu topraklar böylesine cesurunu , böylesine baştan başa vatan , millet sevgisiyle dolu olanını.Görmemişti bu halk kendini değil halkını düşünenini , bu sebeple kulak verdi çağrısına ;erkeği , kadını , genci yaşlısı…Ata’sının gözlerindeki inanç yeterdi elde kalanı da feda edip , düşman üstüne yürümeye.Öyle de yaptılar :paslanmış bir tabanca , belki dededen kalma bir tüfekle ,kazmalarla , küreklerle yürüdüler ölümün üzerine , beşikte kalan bebeklerinin göz yaşlarına bakmadan .Onlar içindi çünkü yapılan ,bağımsız bir gelecek içindi…

“Ben size savaşmayı değil ; ölmeyi emrediyorum “dediğinde mavi gözlü insan , anladılar nasıl savunulacağını vatanın ; namusun , dinin , dilin ve geleceğin nasıl korunacağını anladılar.Bir tek canları vardı , bir tek davaları ,bir tek vatanları ve bir tek önderleri..Vereceklerdi canlarını , sürdüreceklerdi davalarını ,kurtaracaklardı vatanlarını ve önderlerine verdikleri sözü tutacaklardı..
Toplandılar, yurdun dört bir yanından geldiler , bir oldular , bir bütün oldular .Daha bir kuvvetlendiler her yeni katılımla ve baktılar ki binlerceler artık . O an anladılar yurt toprağı üzerine oynanan oyunu , verilen tavizleri ,masalarda kaybedilen toprakları yoksa bunca vatansever varken nasıl işgal altında olurdu yurt toprağı . Güvenmek yoktu Mustafa Kemal’ den başkasına. “Sakarya” dedi lider koştular , “Büyük Taarruz” dedi koştular , “İlk hedef Akdeniz “ dedi koştular.Can dostlarını , kardeşlerini savaş meydanlarında bıraktılar . Bitince meydanlardaki işleri , geleceğe diktiler gözlerini , Bağımsızlık savaşından sonra şimdi de çağdaşlık , uygarlık savaşındaydı sıra.Meydanlara inmek yoktu artık zorunlu olmadıkça “Yurtta barış , dünyada barış “ temel ilkeydi.
Geçmişin tüm kokuşmuşluğunu bir yana bırakıp , baştan başa yeni , yepyeni bir vatan inşa ettiler enkazların altından .Değişmeliydi bu yasalar , bu kurallar … Yazıyı , kıyafeti , ölçüleri , yasaları ve eğitimi baştan aşağı yenilediler.”Hiçbir şeye muhtaç değillerdi , tek ihtiyaçları çalışkan olmaktı” çok çalıştılar .Hiç durmuyordu çünkü lider , yetişmek mümkün değildi , öndeydi yine savaş meydanlarında olduğu gibi çağdaşlıkta da.

Atasıydı Türklerin , ATATÜRK dediler .

10 Kasım ‘da gözlerini yumunca hayata büyük insan , anladılar ki yapılacak daha ne çok iş vardı kalan . sahip çıkılacak , yüceltilecekti vatan .Ata yolu açmış , yürünecek yönü göstermişti..El ele verdiler yürüdüler güneşe…
Oğuz AKKAŞ
Türkçe Öğretmeni

10 KASIM
Bugün 10 Kasım !
Türk ulusunun en büyük kaybının üzerinden 70 yıl geçti .Yarım asrı geçmiş bir özlemin insanlarıyız.
Bugün hür bir şekilde yaşıyorsak bu topraklarda ; dinimizi savunup , dilimize sahip çıkabiliyorsak, çağdaş eğitim için okullara koşuyorsak , boyun eğmiyorsak kimseye ,boğmuşsak bağnazlığı Atatürk ‘ü anmamak olur mu?
Kolay mıdır bir ulusa “Ata” olmak , kolay mıdır koskoca bir ulusu sefaletten kurtarmak , kolay mıdır karanlık günleri bitirip koca bir ulusu aydınlatmak.Kolay mıdır “Ata” olmak?Kolay olmamalı , olmadı da zaten , Zordu şartlar çetindi ,işgaldi , eziyetti.işkenceydi boylu boyuna vatan.Her doğan gün karanlıktı. Bir mum yakan olsa ardı sıra aydınlığa yürüyecekti millet. Değil bir mum apaydın bir güneş oldu Atatürk . aydınlık yollar açtı milletin önüne çağdaş uygarlığa giden . O ülkesini , insanını çok sevdi .
Halkı da onu çok sevdi doğrusu , sadakati onda gördü , sevgiyi , vatan sevgisini onda gördü ; cephelerin komutanı , cumhuriyetin başkanıydı , milletine insanca yaşamı sunan eşsiz bir liderdi..”Kadınlar “ dedi “Başımızın tacıdır.”hiçbir zaman verilmemiş haklar verdi kadınlarımıza ; “Çocuklar” dedi “Bizim çocuklarımız geleceğin mimarlarıdırlar.”Dünyanın tek çocuk bayramını hediye etti onlara .”Çiftçiler “ dedi “ Milletimizin efendisidir.”Teknolojiyle tanıştırdı ,”Sefaleti yensinler “dedi.
Her 10 Kasım hesap verme günüdür Ata’ ya . Yaşlı gözlerimizle, ürkek ürkek çarpan yüreğimizle, eğik başımızla feryat figan günü değil Neler yaptık bu ülke için , bağnazlığa , geriliğe karşı yılmadan durabildik mi , anlatabildik mi Ata ‘ yı çocuklarımıza , uygulayabildik mi ilkeleri , dahası sevdik mi bu toprağı , bu toprağın insanını onun kadar ?
Doğduğundan ölünceye dek tüm yaşamını Türk ulusuna ve yurduna adayan ATATÜRK..
Ölümsüzlüğe geçişinin yıldönümü olan 10 Kasım’la başlayan bu hafta O’na olan sonsuz sevgi ve saygımızı yenilerken, O’nun yaptıklarını değerlendirip, öğretisini anlayıp, amaç ve hedefinin ne olduğunu ve neler yapmak istediğini ve neler yaptığını kavramaya çalışmalıyız.

SENİ ÖZLÜYORUZ VE HER ZAMAN İZİNDEN GİDECEĞİZ …

10 Kasım Konuşması

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER