Bilgi Zamanı

1. Meşrutiyet Dönemi Açıklaması

1. Meşrutiyet Dönemi Açıklaması
07 Mart 2014 - 23:15 'de eklendi ve 1077 kez görüntülendi.

1. Meşrutiyet dönemi nedir, 1. meşrutiyet ne zaman ilan edildi, bu yazımızda sizlere 1. meşrutiyet hakkında kısa bilgi paylaşacağız.

Jön Türkler veya diğer adıyla Genç Osmanlılar, ülkenin batılılaşma adımlarını hızlandırarak kalkınacağını ve eski günlerine geleceğin düşünüyorlardı. Fransa’da eğitim alan ve Avrupa gören bu gençler ülkenin durumunun düzelmesi için çözümün Meşruti bir monarşi, yani meclisli bir krallık kurulursa çözülebileceğine inanıyorlardı. Bu nedenle dönemin padişahı Sultan Abdülhamit’i ikna ederek 1876 yılında birinci meşrutiyeti ilan ettirdiler.

Aslında bu olayın öncesinde yaşanan bazı olaylar birinci meşrutiyete geçişi hızlandıran süreci başlatmıştı. Dönemin padişahı Sultan Abdülaziz zamanın derin devleti tarafından öldürülüp intihar süsü verildi. Yerine ise darbeciler tarafından 5. Murat tahta çıkarıldı. 5. Murat Osmanlı Devleti tarihi boyunca tescillenmiş tek mason padişahtır. Masonların yaptığı tüm toplantılara katılır ve onların yolunu izlerdi. Tahta çıktıktan sonra Masonların istediği gibi kullanacakları bir maşa olacaktı. Ancak 5. Murat Sultan Abdülaziz’in başına gelenleri gördüğü için delirdi ve tahtı bırakmak durumunda kaldı. Daha sonra darbecilerle anlaşan ve onların isteklerini kabul edeceğini söyleyen Sultan Abdülhamit tahta geçti.

Tahta geçtikten sonra 27 Aralık 1876 yılında Meşrutiyet ilan edildi. Sultan, yetkilerinin bir kısmını oluşturulacak meclise devretmeyi kabul etmişti. Ancak bir yıl sonra cereyan eden ve olağanüstü hal koşullarını oluşturan ve 93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı Rus savaşı başlayınca Abdülhamit meclisi feshettiğini açıkladı. Yani meşrutiyet sadece bir yıl yürütülebildi.

275px-London_news_c1877_-_scanned_constantinopole(1996)-Opening_of_the_first_parlement

1. Meşrutiyet Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER